Regeneracja narzędzi chirurgicznych w praktyce

Ustawa z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych sankcjonuje status narzędzi chirurgicznych jako wyrobu medycznego, podlegającego takim samym wymogom jak aparatura medyczna. Rodzi to określone wymogi dla użytkownika, które warto zacząć realizować już na etapie zakupu.
Regeneracja narzędzi chirurgicznych od zawsze sprawiała spory kłopot osobom odpowiedzialnym zarówno za ich użytkowanie, jak i nadzór nad stanem technicznym wyrobów medycznych. Co więcej, kategoria wyposażenia pod nazwą „narzędzia chirurgiczne” przez długi czas była traktowana jako coś pośredniego pomiędzy wyposażeniem a „właściwą” aparaturą medyczną, budząc kontrowersje w zakresie tego, jak należy ją prawidłowo eksploatować, czy podlega ona okresowej kontroli, przeglądom oraz na czym powinno polegać serwisowanie tej części wyposażenia szpitala.
Jak odpowiednio zaplanować zakup narzędzi chirurgicznych?
Obecnie chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości – już Ustawa z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych usankcjonowała status narzędzi chirurgicznych jako wyrobu medycznego, podlegającego takim samym wymogom, jak aparatura medyczna. Rodzi to określone wymogi dla użytkownika, które tak naprawdę warto zacząć realizować już na etapie zakupu. W warunkach szpitala trudno sobie wyobrazić profesjonalną regenerację narzędzi – popularne kiedyś „szlifowanie” tylko pozornie przywraca funkcję narzędzia, a w praktyce negatywnie wpływa na jego geometrię. Czynność ta w żaden sposób nie przywraca również własności fizyko-chemicznych, wytrzymałościowych i innych, które narzędzia tracą zarówno podczas bieżącej eksploatacji, jak i w wyniku [...]