Radiologia pediatryczna – specyfika i wymagania dotyczące wyposażenia
Optymalizacja dawek
Wreszcie dochodzimy do wymagania optymalizacji. Realizacja tego zadania będzie możliwa jedynie przy prawidłowo i rzetelnie prowadzonej rejestracji i nadzorze nad dawkami. Powinno się też, na ile to możliwe, odnosić dawki otrzymywane przez pacjentów do poziomów referencyjnych (gdy są określone). W tomografii komputerowej wartości do porównań (CTDI i dose-length product) wylicza sam aparat. W radiografii (zdjęciach RTG) jest trudniej. Dla procedur wykonywanych u osób dorosłych poziomy referencyjne określone są albo w wartościach dawki pochłoniętej w centrum wiązki (KERMA wejściowa), albo w iloczynie dawki i pola wiązki (ang. dose area product). O ile tę pierwszą wielkość można obliczyć z parametrów ekspozycji i wyników pomiarów podczas testów specjalistycznych, o tyle uzyskanie wartości DAP wymaga instalacji dozymetru w kolimatorze lub pod nim.
Problem polega na tym, że w radiologii pediatrycznej poziomy referencyjne określone są jedynie w wartościach DAP. Mamy zatem paradoks prawny: w naszych przepisach istnieje wymóg instalacji dozymetrów DAP jedynie przy aparatach stosowanych w radiologii zabiegowej, a nie w radiografii. Ale jednocześnie istnieje prawny obowiązek odnoszenia dawek otrzymywanych przez pacjentów do opublikowanych poziomów referencyjnych – w radiologii pediatrycznej niemożliwy do spełnienia bez instalacji dozymetru DAP!
Podsumowanie
Aparat rentgenowski do radiologii pediatrycznej powinien być wyposażony w:
- wystarczającej mocy zasilacz rentgenowski,
- łatwo usuwalną kratkę przeciwrozproszeniową,
- filtrację dodatkową mającą filtry (poza standardowymi aluminiowymi) 0,1 i 0,2 mm Cu,
- pozycj...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online