Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCyberbezpieczeństwo placówek medycznych - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych

opm-dlaszpitali-cyberbezpieczenstwo-placowek-medycznych
fot. iStock

Sektor ochrony zdrowia jest mocno skomputeryzowany, co z jednej strony niesie wiele korzyści, lecz z drugiej stwarza ryzyko i szansę dla cyberprzestępców. 

14 lutego 2022 roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) stało się ofiarą ataku typu ransomware, polegającego na zaszyfrowaniu danych. Spowodowało to między innymi problemy z działaniem strony internetowej LPR, a także sparaliżowało łączność. Hakerzy za odszyfrowanie danych zażądali okupu w wysokości około 1,5 miliona złotych. To głośne zdarzenie zwróciło uwagę na rosnący problem cyberprzestępstw wymierzonych w sektor medyczny i ochrony zdrowia w naszym kraju. Zagrożenie wciąż rośnie – ze względu na m.in. wojnę w Ukrainie.

Z danych CERT1 wynika, że od początku roku do 29 czerwca 2022 r. w szeroko rozumianym systemie ochrony zdrowia zgłoszono 72 incydenty. Można więc w przybliżeniu przyjąć, że w każdym miesiącu dochodzi do co najmniej 12 cyberataków w przychodniach czy szpitalach.
Najwięcej z nich dotyczyło:

  • podatności oprogramowania – 24,
  • wiadomości phishingowych i oszustw – 15,
  • szkodliwego oprogramowania – 9,
  • włamania na konto mailowe – 4,
  • włamania lub próby włamania do infrastruktury placówki – 4 (1).

Dlaczego cyberprzestępcy atakują placówki medyczne?

Szpitale, przychodnie i inne placówki stanowią atrakcyjny cel z perspektywy cyberprzestępców. Ze względu na charakter swojej [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Bezpłatnie załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy