Związek INFARMA i Polska Akademia Nauk podpisały współpracę w zakresie ochrony zdrowia

Polska Akademia Nauk i Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA podpisały list intencyjny o współpracy. Podstawowym celem rozpoczętej inicjatywy są długofalowe działania edukacyjne skierowane do interesariuszy, a także opinii publicznej w zakresie ochrony zdrowia.

Współpraca ma przyczynić się do pobudzania procesów innowacyjnych, a także lepszego rozumienia wzajemnych potrzeb środowiska naukowego i biznesowego.

Polski system ochrony zdrowia wymaga wielostronnego wsparcia

Jak podkreśla prof. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk, system ochrony zdrowia w Polsce wymaga wielostronnego wsparcia. Ekspertyzy naukowe i doradztwo specjalistów z różnych dziedzin pomogą wesprzeć osoby decydujące o przyszłym kształcie i rozwoju służby zdrowia. – Cieszy nas podjęta współpraca publiczno-prywatna, dzięki której analizy i wskazania naszych ekspertów będą merytorycznym wsparciem skierowanym do opinii publicznej lub politykówwskazuje.

W ramach wspólnych działań planowane jest m.in. przygotowanie ekspertyz zawierających analizy i wskazania najważniejszych kierunków zmian systemowych dotyczących wybranych aspektów systemu ochrony zdrowia w Polsce – mowa tu zwłaszcza o zdrowiu publicznym oraz jego powiązaniach z medycyną naprawczą, otoczeniem społecznym i gospodarką.

W opinii Nienke Feenstra, Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, wzajemna współpraca sfery nauki i biznesu może przyczynić się w sposób znaczący do rozwoju innowacji, a także wypracowania konstruktywnych rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia. – Mamy nadzieję, że nasza współpraca przyczyni się do przygotowania polskiego systemu opieki zdrowotnej na przyszłe wyzwania mające wpływ na zdrowie publiczne, takie jak starzenie się społeczeństwa czy malejąca liczba pracowników ochrony zdrowia, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych technologii. Taki jest nasz cel – mówi prezes Feenestra.

Czytaj też: Trwają badania nad przełomową szczepionką przeciwko boreliozie