Zapobieganie hipotermii okołooperacyjnej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZapobieganie hipotermii okołooperacyjnej - dlaszpitali.pl

Zapobieganie hipotermii okołooperacyjnej

opm-dlaszpitali-zapobieganie-hipotermii-okoloperacyjnej
fot. iStock

W szpitalu przed operacją pacjent przez kilka godzin nie może jeść posiłków, podczas operacji się nie rusza i nie ma ubrania. W takich warunkach łatwo może dojść do wychłodzenia organizmu. Zespół z Politechniki Warszawskiej zastanawia się, jak zapobiegać niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów.

Hipotermię kojarzymy zwykle z ekstremalnie niskimi temperaturami, np. panującymi w wysokich górach. Ale dochodzi do niej nie tylko w tak skrajnych warunkach – przypomina w komunikacie na swojej stronie Politechnika Warszawska. – W sali operacyjnej też może dojść do hipotermii, dotyczy to nawet 70-90 proc. operacji mówi cytowana na stronie PW prof. Anna Bogdan.

Przyczyny są dość przyziemne. To m.in. brak posiłku (wymagany przecież przed wieloma operacjami), brak ruchu (w czasie pobytu w szpitalu to nic dziwnego), brak ubrania (sprawa oczywista) czy stosowanie znieczulenia (pozbawiającego organizm możliwości ochrony przed utratą ciepła).

Każda niezamierzona hipotermia okołooperacyjna powoduje potem gorsze rokowaniamówi prof. prof. Bogdan. – Absolutnie nie możemy doprowadzić, żeby pacjent się wychłodził. Badania pokazują, że wtedy rany się gorzej goją, jest większe ryzyko zakażeń, a nawet – jak gdzieś przeczytałam, wydłuża się proces rekonwalescencji.

Tu pojawia się jednak problem. Bo pacjent, owszem, potrzebuje w sali operacyjnej wysokiej temperatury. Ale w takich warunkach trudno pracować lekarzom, którzy mają na sobie odzież barierową odzież – fartuchy, maseczki, czepki. Jak pogodzić potrzeby pacjenta i personelu medycznego, nie obciążając przy tym zbytnio budżetu?

Zaproponowaliśmy wykorzystanie promienników, żeby ogrzewać pacjenta w czasie operacji wyjaśnia prof. Bogdan. – Chodziło nam to, że są one tanie, powszechnie dostępne i nie trzeba ich sterylizować po każdym pacjencie (…) Chcemy tak ukierunkować strumień ciepła, żeby dochodził wyłącznie do pacjenta (…) Kupiliśmy promienniki dostępne na rynku. Można wielkością klosza ustawić (…) strumień (…) Zrobiliśmy serie badań z różnymi nastawami, patrząc, jak (…) wpływamy na personel medyczny.

To na razie początek badań. Pomysł już jednak spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony anestezjologów (to oni są odpowiedzialni za temperaturę ciała pacjenta) i pielęgniarek, które pracują na salach operacyjnych. Cała rozmowa z prof. Bogdan na temat wykorzystania promienników na sali operacyjnej dostępna jest na stronie internetowej.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Pierwszy w Polsce małoinwazyjny zabieg usunięcia wegetacji z serca

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.