Wracają przyjęcia planowe w Klinikach Serca
Zarząd Grupy American Heart of Poland (AHP) zdecydował o wznowieniu przyjęć planowych w oddziałach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Tychach i Kędzierzynie-Koźlu, które wcześniej zostały oddelegowane do leczenia pacjentów kardiologicznych z podejrzeniem zakażenia, bądź chorych na COVID-19. Obecnie wszystkie placówki Grupy AHP, za wyjątkiem PAKS w Zgierzu, która nadal funkcjonuje jako oddział zakaźny o profilu kardiologicznym, odmroziły przyjęcia planowe.
W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 na terenie całego kraju zostały wytypowane szpitale przeznaczone wyłącznie do udzielania świadczeń pacjentom zakażonym koronawirusem. Wsparcia w sytuacji kryzysowej udzielały także wybrane ośrodki działające przy szpitalach jednoimiennych, m.in. Polsko-Amerykańskie Kiniki Serca w Tychach, Zgierzu i Kędzierzynie-Koźlu. W dwóch oddziałach wznowiono obecnie przyjęcia planowe.
Decyzja o wznowieniu przyjęć w Tychach i Kędzierzynie-Koźlu była zdeterminowana przede wszystkim dużym zapotrzebowaniem na hospitalizacje i konsultacje w trybie planowym. Możliwość leczenia pacjentów kardiologicznych zakażonych SARS-CoV-2 była dla nas cennym doświadczeniem i cieszymy się, że mogliśmy udzielić pomocy w tak trudnym dla wszystkich momencie. Niemniej jednak wznowienie przyjęć planowych w kardiologii jest sprawą pilną ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów oczekujących na wizytę. Nie możemy dopuścić do tego, aby doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, co jest możliwe, przy zbyt późno udzielonej pomocy osobom ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi – komentuje Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu American Heart of Poland.
Przy wznowieniu przyjęć planowych wdrożono niezbędne procedury bezpieczeństwa. Ze względu na to, że kliniki funkcjonowały jako oddziały zakaźne o profilu kardiologicznym, personel medyczny został zbadany na obecność koronawirusa, a oddziały zostały poddane gruntownej dezynfekcji. Obecnie wszyscy pacjenci przyjmowani na teren oddziałów szpitalnych muszą przejść odpowiednią weryfikację poprzez ankietę triażową. Ponadto zostają poddani szybkim testom przesiewowym wykrywającym wirusa SARS-CoV-2, a także testom w kierunku grypy. Rejestracja odbywa się zdalnie, a pacjenci są umawiani indywidualnie, w odstępach 30 minutowych. Bezpośrednio przed przyjęciem pacjenta personel medyczny przeprowadza badania wstępne: pomiar temperatury, saturacji, ciśnienia krwi i kontrolę oddechu. Ostateczną decyzję o przyjęciu na oddział podejmuje lekarz po przeprowadzeniu ankiety kwalifikacji, w której ocenia pacjenta pod kątem objawów klinicznych zakażenia. Pomieszczenia, w których będą odbywać się przyjęcia pacjentów zostaną poddane każdorazowo procesowi dezynfekcji. Wszyscy pacjenci zobowiązani są do noszenia maseczek i dezynfekcji rąk.
Zadbaliśmy o to, aby zapewnić naszym pacjentom i personelowi medycznemu maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Nasze placówki są zdezynfekowane i przygotowane na przyjęcie pacjentów planowych w nowym reżimie sanitarnym. Nasze doświadczenie związane z przyjęciami pacjentów zakażonych koronawirusem będzie potrzebne w momencie ewentualnej drugiej fali epidemii. Już w tym momencie szykujemy się na nadchodzącą jesień i diagnostykę różnicową COVID-19 i grypy sezonowej. To jest nasz główny cel operacyjny w pionie medycznym – komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu American Heart of Poland
Źródło: mat. prasowe