Wpływ pandemii na życie i zdrowie Polaków - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWpływ pandemii na życie i zdrowie Polaków - dlaszpitali.pl
Reklama

Wpływ pandemii na życie i zdrowie Polaków

opm-dlaszpitali-wpływ pandemii-na-życie-i-zdrowie-Polaków
fot. iStock

Pandemiczna rzeczywistość trwa już rok, ale COVID-19 nie odpuszcza. Długa izolacja, obawa o zdrowie swoje i najbliższych czy konieczność przemodelowania życia towarzyskiego i zawodowego znacząco wpłynęła na samopoczucie Polaków.

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat przeprowadziło sondaż dotyczący Opinii Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2. Badanie zostało wykonane metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. Sondaż realizowano od 9 do 10 marca 2021 roku.

Wpływ pandemii na finanse, życie towarzyskie i stan psychiczny Polaków

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 widocznie oddziałuje na finansowe aspekty życia Polaków. Negatywne skutki ograniczeń pandemicznych w tym zakresie zauważyło blisko 60% badanych. Pogorszenie stanu finansowego (w porównaniu do poziomu sprzed wybuchu pandemii) zgłosiło 43,8% respondentów. Część Polaków patrzy jednak w przyszłość z optymizmem. Aż 56,9% uważa, że najbliższe półrocze będzie stabilne dla ich sytuacji finansowej. Pogorszenia w tej kwestii spodziewa się 23,7% ankietowanych, natomiast 19,4% przewiduje poprawę.

Wpływ pandemii na swój styl życia zauważyło 73% ankietowanych. Uczestnicy sondażu BioStat zostali zapytani o poszczególne sfery życia:

  • według badanych największy negatywny wpływ pandemia ma na życie towarzyskie – taką odpowiedź wybrało 70,4%;
  • 58,6% badanych zaobserwowało negatywne oddziaływanie obostrzeń pandemicznych na stan psychiczny;
  • obniżenie sprawności fizycznej z powodu pandemii zgłosiło 47,4% ankietowanych;
  • zły wpływ pandemii na życie zawodowe zaznaczyło 41,1,% badanych.

Co piąty Polak zauważa pozytywne skutki trwającej pandemii w odniesieniu do relacji z bliskimi. Poprawę sprawności fizycznej odnotowało 15,3% badanych. Życie zawodowe uległo poprawie 12,6% respondentów. 8,4% ankietowanych wskazuje na pozytywne oddziaływanie pandemii na ich życie towarzyskie.

Badani zostali również zapytani o to, jaką ilością wolnego czasu dysponują (w porównaniu do miesięcy sprzed rozpoczęcia pandemii). Dwie piąte Polaków uważa, że ma obecnie więcej wolnego czasu niż przed pandemią. Najczęściej dodatkową ilość wolnego czasu zauważają ludzie młodzi, w wieku 18-24 lat (52,3%). W tej kategorii wiekowej stosunkowo najliczniejsza jest grupa dysponujących mniejszą ilością wolnego czasu (12,9%). Starsza część grupy badanych w większości nie zauważyła zmian w ilości wolnego czasu.

Wpływ pandemii na stosunek Polaków do stanu zdrowia

Dwie trzecie Polaków zgłasza obawy dotyczące pogorszenia stanu zdrowia z powodu obowiązujących ograniczeń pandemicznych. Obawy te nie dotyczą bezpośrednio zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tylko 36% respondentów nie zgłasza żadnych obaw. Rok wcześniej, w marcu 2020 roku, proporcje odpowiedzi na tak zadane pytanie były odwrotne. Ewentualnego pogorszenia się stanu zdrowia obawiało się przed rokiem 29,6% ankietowanych, zaś 70,4% takich obaw nie miało.

Polacy uważają, że w czasie pandemii poziom opieki medycznej znacząco się obniżył – takie zdanie ma 82% badanych. 14,9% nie zauważyło zmiany w tej kwestii, natomiast 3,1% uważa, że leczenie jest na wyższym poziomie niż rok temu. Badani wskazują ponadto na utrudniony kontakt z lekarzem – mówi o tym 69,0% ankietowanych. Jeśli chodzi o formę korzystania z usług medycznych:

  • 42,9% badanych uważa wizytę w przychodni POZ lub w gabinecie lekarza za najbezpieczniejszą obecnie formę kontaktu;
  • z kolei 40,5% za najbezpieczniejszą w okresie pandemii koronawirusa uważa pomoc zdalną;
  • żadne z tych rozwiązań nie podoba się 16,6% ankietowanych.

Tegoroczne święta wielkanocne 40% Polaków ma zamiar spędzić z bliskimi (bez względu na obostrzenia). Wielkanoc w domu spędzi 29,1% badanych, natomiast 28,8% deklaruje, że ze względu na pandemię ograniczy świąteczne spotkania i wyjazdy.
Badani zostali również zapytani o zdanie na temat ograniczania obostrzeń pandemicznych w zależności od sytuacji na poziomie regionalnym. Pozytywną ocenę takiego działania zgłasza dwie trzecie Polaków.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Superkomputer wspomaga badania nad COVID-19

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.