Posłowie za ustawą o finansowaniu in vitro. Poparcie sejmowej Komisji Zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPosłowie za ustawą o finansowaniu in vitro. Poparcie sejmowej Komisji Zdrowia - dlaszpitali.pl
Reklama

Posłowie za ustawą o finansowaniu in vitro. Poparcie sejmowej Komisji Zdrowia

opm-dlaszpitali-głosowanie-sejmu-ustawa-in-vitro
fot: Krzysztof Białoskórski, sejm.gov.pl

We wtorek, 28 listopada odbyło się głosowanie za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, która wprowadza finansowanie procedury in vitro ze środków publicznych. Przeciwko odrzuceniu opowiedziała się znaczna większość posłów. Oznacza to, że Sejm może kontynuować prace legislacyjne.

Wniosek o odrzucenie projektu dotyczącego finansowania in vitro w ubiegłym tygodniu złożył klub Konfederacji podczas debaty w Sejmie nad tymi przepisami. Wczorajsze głosowanie potwierdziło brak poparcia tego pomysłu wśród posłów.

Za odrzuceniem projektu głosowało we wtorek w Sejmie w czasie posiedzenia plenarnego 94 posłów, przeciw było 304, wstrzymało się 43. Przeciw odrzuceniu projektu opowiedzieli się wszyscy głosujący posłowie Koalicji Obywatelskiej (155), Polski 2050 (33), PSL (32), Lewicy (26) i Kukiz15 (2).

Treść ustawy

W treści projektu ustawy zapisano, że minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Finansowanie programu pochodzące z budżetu państwa miałoby wynosić corocznie nie mniej niż 500 mln zł. Minister zdrowia będzie zobowiązany do corocznego przedstawiania Sejmowi sprawozdania z wykonywania ustawy.

Sejmowa Komisja Zdrowia za ustawą

Obywatelski projekt poparła wcześniej we wtorek sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas posiedzenia odrzucono wszystkie poprawki zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość, przyjęto zaś zmiany proponowane przez Koalicję Obywatelską.

Na początku posiedzenia poseł PiS Piotr Uściński złożył wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, które miałoby się odbyć 15 grudnia. Wniosek jednak odrzucono. Został uznany za mający na celu wyłącznie wydłużenie procesu legislacyjnego nad nowymi przepisami, co oddaliłoby wejście w życie tych zmian.

W głosowaniu nad całością projektu ustawy za opowiedziało się 21 posłów, przeciw było sześciu, wstrzymało się czterech posłów.

Na 29 listopada zaplanowano drugie czytanie projektu. Następnie zostanie on skierowany pod obrady Senatu. Samo rozpoczęcie programu refundacji miałoby rozpocząć się 1 czerwca 2024 roku.

Źródło: tvn24, PAP

Czytaj też: Ewa Krajewska nowym ministrem zdrowia

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.