WCCI Warsaw, czyli silna struktura sercowo-naczyniowa - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

WCCI Warsaw, czyli silna struktura sercowo-naczyniowa

Społeczny cel warsztatów, czyli Świadome Media

Tematy poruszane podczas Warsztatów WCCI mają istotne znaczenie nie tylko dla rozwoju kardiologii w Polsce, ale także ze względów społecznych i ekonomicznych. Szacuje się, że choroby sercowo-naczyniowe odpowiedzialne są za prawie połowę wszystkich zgonów w Polsce, a nasz kraj charakteryzuje wciąż wysoką zachorowalnością i przedwczesną umieralnością mimo rozwoju kardiologii w naszym kraju, w którym żniwo zbierają kardiologiczne pandemie, przede wszystkim niewydolność serca, z którą na co dzień zmaga się więc ponad milion Polaków. Skala problemu jest zatem znacząca i niezbędne są kompleksowe i systemowe działania w celu przeciwdziałania rozwojowi epidemii chorób serca w Polsce.

Społecznym, czy też humanistycznym celem warsztatów WCCI jest zwrócenie uwagi na potrzeby pacjentów kardiologicznych w Polsce oraz konieczność zapewnienia im kompleksowej opieki kardiologicznej. Zdajemy sobie sprawę, że media i dziennikarze osobiście są naszymi sprzymierzeńcami i partnerami w dążeniu do tego celu. Dlatego już po raz czwarty organizujemy wspólnie z fundacją Instytut Świadomości niezwykle ważną debatę Media Świadome Kardiologii, podczas której podsumowywać będziemy kolejny post pandemiczny rok kardiologii i rozmawiać o niezbędnych rozwiązaniach dla polskich pacjentów w najbliższym czasiewyjaśnia prof. Witkowski.

Długi zdrowotny dług

Ze względu na wciąż pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące długu zdrowotnego w kardiologii, a także konieczność wypracowania konkretnych rozwiązań systemowych, to również wpływ kardiologii interwencyjnej na zmniejszenie długu zdrowotnego będzie zajmował wykładowców i uczestników.

Podczas warsztatów przyjrzymy się faktom dotyczącym długu zdrowotnego w medycynie sercowo-naczyniowej, a przede wszystkim zweryfikujemy, kiedy i dlaczego powstał. Jak nasza specjalizacja może pomóc Polaków z tego długu wyjść. Rozmawiać będziemy o wdrożonych rozwiązaniach, zrealizowanych i niezrealizowane programach kardiologicznych oraz o najpilniejszych potrzebach kardiologii zachowawczej i zabiegowej. Mamy nadzieję, że dyskusje przyniosą konkretne propozycje systemowe, jak zredukować zachorowalność i śmiertelność, bo to dotychczas nieosiągalne dla Polski kroki milowe w kardiologiistwierdza prof. Robert J. Gil.

Niestety, zwiększenie nakładów na dodatkowe procedury, nie spowodowało fizycznego zwiększenia konsultacji i interwencji farmakologicznych oraz zabiegowych w szerokiej skali, a liczyliśmy na to, że pacjenci będą mogli być lepiej prowadzeni i skuteczniej leczeni. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej dopiero zaczyna być wprowadzana, rola lekarza rodzinnego rośnie, ale potrzeba czasu i konsekwencji, by zoptymalizować działający system.

Prof. Gil dodaje, że system wymaga nie tylko optymalizacji, ale i reorganizacji pewnych fundamentalnych założeń, których słabość ujawniła pandemia koronawirusa, a które przez całe lata wpływały na małą efektywność polskiego systemu ochrony zdrowia, również w kardiologii.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy