W Rawie Mazowieckiej przy szpitalu św. Ducha powstanie tlenownia
Tlenownia będzie służyć chorym na COVID-19, a także pacjentom z powikłaniami pocovidowymi. Szpital chce przygotować się na ewentualny wzrost zachorowań i ponowne otwarcie oddziału zakaźnego – mówi dyrektor szpitala Małgorzata Leszczyńska.
W szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej do początku br. funkcjonował zakaźny oddział covidowy z 30 łóżkami. Przez cały okres pandemii leczyło się w nim 535 pacjentów.
Jak tłumaczy dyrektor szpitala św. Ducha Małgorzata Leszczyńska, pacjenci chorzy na COVID-19 muszą mieć tlen dostarczany przez całą dobę. – Podczas wzrostu zachorowań potrzebujemy go w dużej ilości bez przerwy, a to zapewnia wyłącznie tlenownia. Wcześniej po prostu zamawialiśmy butle z tlenem, ale nie ukrywam, że rodziło to kłopoty logistyczne i techniczne. Podłączanie tlenu w butlach wymaga czasu i dodatkowej obsługi technicznej, co znacznie obciąża pracowników oraz generuje dodatkowe koszty personelu, a czasami zakłóca pracę szpitala – podsumowuje. Dyrektor dodała, że tlenownia pomoże też tym, którzy zgłaszają się do szpitala z powikłaniami w obrębie dróg oddechowych po przejściu zakażenia.
Korzyści, jakie daje tlenownia
Korzyści z powstania tlenowni jest wiele, m.in. obniżenie kosztów bieżącej działalności – jak wskazują przedstawiciele szpitala św. Ducha, tlenownia na miejscu jest tańsza od zamawiania butli. Z powodu wymiany butli z tlenem, które muszą znajdować się przy łóżkach chorych na zakażenie narażony był personel techniczny, do tego wiele pacjentów musi otrzymywać tlen bez przerwy, co w przypadku wymiany butli jest prawie niewykonalne. W szczycie pandemii szpital tygodniowo potrzebował aż 3-4 transportów butli (50-60 buli z tlenem) na dobę, a dość często zdarzały się kłopoty z dostawami. – Nie możemy narażać pacjentów na takie niebezpieczeństwo, dlatego zwróciliśmy się o pieniądze na budowę tlenowni – tłumaczy decyzję o budowie tlenowni dyrektor Leszczyńska.
Zbiornik na tlen
Na terenie szpitala znajdzie się zbiornik na tlen o pojemności 6 t. Od zbiornika poprzez rozdzielnię i specjalną instalację tlen będzie dostarczany bezpośrednio do sal chorych. Koszt inwestycji to 400 tys. zł. Pieniądze na ten cel przekazał wojewoda łódzki.
Czytaj też: MZ będzie monitorowało stan zdrowia dzieci i młodzieży z pierwotnymi i wtórnymi niedoborami odporności