W Łodzi otwarto Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozpoczęło działalność Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Będzie ono wspierało naukowców i lekarzy w badaniach nad nowymi lekami, a pacjentom umożliwi dostęp do innowacyjnych technologii lekowych i specjalistycznych badań.
– To bardzo ważna jednostka, na której uruchomienie otrzymaliśmy pieniądze z Agencji Badań Medycznych (ABM). Zadaniem Centrum będzie wspieranie badań klinicznych – trochę wbrew nazwie wszystkich badań, nie tylko onkologicznych. Badania te są niezwykle istotne w medycynie, ponieważ pozwalają nam wprowadzać nowe technologie, nowe formy leczenia i pozwalają leczyć zgodnie z medycyną opartą na faktach i zmierzać w kierunku innowacyjności – podkreśliła dyrektorka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi prof. Iwona Maroszyńska.
Otwarte 8 marca w ICZMP Centrum jest drugim tego typu ośrodkiem w Łodzi. Od marca 2022 roku działa centrum badań klinicznych łódzkiego Uniwersytetu Medycznego; kolejne powstaje także w szpitalu im. M. Kopernika. W ośrodku w „Matce Polce”, obok części administracyjnej zajmującej się organizowaniem pracy dla zespołów badawczych, ulokowano także poradnię onkologiczną. Koszt realizacji projektu wyniósł ok. 7,5 mln zł – obok remontu ABM finansuje także pięć lat pracy kadry Centrum.
Kierująca Onkologicznym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (OCWBK) Magda Filipkiewicz podała, że obecnie w ICZMP prowadzonych jest niemal 100 badań klinicznych.
– Poprzez akcje informacyjne chcemy rozpowszechniać wiedzę na temat badań klinicznych i w pewnym sensie je „odczarować”, aby nie były uważane za coś niebezpiecznego dla pacjentów, ale wręcz przeciwnie – za możliwość leczenia i dostępu do nowoczesnych terapii – zaznaczyła.
Zdaniem zastępcy dyrektora ICZMP ds. nauki prof. Dariusza Trzmielaka, otwarcie Centrum to nowa szansa dla projektów naukowych, oznaczająca dostęp do najnowszych leków, technologii i wiedzy.
– To także dowartościowanie naszej kadry, która będzie miała dostęp do międzynarodowych projektów badawczych, które wprowadzają na światowy rynek leki dotyczące onkologii i chorób rzadkich. Pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych będą mieli teraz dostęp nie tylko do nowych leków, ale do bardzo wysokiej jakości obsługi. Sponsorzy badań uzyskają też informację, że nasz ośrodek ma odpowiednie procedury i naukowców najwyższej klasy. Liczymy, że dzięki temu w ICZMP zwiększy się liczba badań klinicznych – dodał.
Czytaj też: Jak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu