Urządzenie do oceny ukrwienia narządów wspomoże chirurgów
Grupa gdańskich naukowców opracowała urządzenie, która w trakcie chirurgicznych operacji pozwala dokładnie ocenić ukrwienie narządów. Taka wiedza oznacza znacznie mniej powikłań.
Mimo doskonałego zaplanowania zabiegu, może się okazać, że operowany narząd ma zaburzone ukrwienie. Tak bywa na przykład przy operacji przełyku, jelit i innych elementów układu pokarmowego. Kiedy na przykład lekarz wykonuje resekcję części przewodu pokarmowego, wyjątkowo ważne jest połączenie potem tkanek, które są ukrwione prawidłowo. W przeciwnym razie może dojść do komplikacji, które mogą doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kolejnego zabiegu, a nawet sepsy i zgonu.
– W chirurgii stan ukrwienia tkanek jest podstawowym warunkiem gwarantującym prawidłowe gojenie ran. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów operacji, ale prawidłowe ukrwienie tkanek ma znaczenie szczególne w chirurgii przewodu pokarmowego oraz w czasie rozległych operacji w zakresie innych okolic ciała – wyjaśnia kierownik projektu prof. Jacek Zieliński z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dzisiaj ocenę ukrwienia przeprowadza zwykle chirurg najprostszą metodą – z pomocą wzroku i dotyku.
– Pomysł stworzenia urządzenia narodził się podczas mojej codziennej pracy w Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Wszystkie ze stosowanych powszechnie metod oceny ukrwienia tkanek dostarczają informacje obarczone dużą dozą subiektywności, co może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka niepowodzenia zabiegu operacyjnego. Uznałem, iż warto podjąć trud stworzenia metody i urządzenia, które z jednej strony przyczyniłoby się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa operowanych pacjentów, a z drugiej strony podniosłoby również komfort pracy chirurga – podkreśla prof. Jacek Zieliński.
Czytaj też: Zintegrowany system sal operacyjnych – optymalizacja procesu zabiegu