Urolog z Rzeszowa pierwszym w UE trenerem chirurgii robotycznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUrolog z Rzeszowa pierwszym w UE trenerem chirurgii robotycznej - dlaszpitali.pl
Reklama

Urolog z Rzeszowa pierwszym w UE trenerem chirurgii robotycznej

opm-dlaszpitali-chirurgii-robotycznej
fot. USK im. F. Chopina w Rzeszowie/FB

Lek. Jakub Kempisty z USK w Rzeszowie jako pierwszy urolog w Unii Europejskiej ukończył kurs trenerski dla zaawansowanych operatorów robotycznych: Proficiency-Based Progression Train the Trainer Course in Robot Surgery (PBP). Szkolenie zostało zorganizowane i akredytowane przez belgijski uniwersytet w Leuven we współpracy z akademią ORSI.

Uzyskany tytuł trenera chirurgii robotycznej, oparty o metodologię PBP, pozwala na prowadzenie szkoleń z ramienia Europejskiego Towarzystwa Urologicznego oraz akademii ORSI – wiodącego ośrodka szkoleniowego chirurgii robotycznej.

Zwieńczenie ciężkiej pracy

To kolejny etap mojego rozwoju jako chirurga robotowego. Aby uzyskać certyfikat operatora systemu robotycznego, szkoliłem się w Belgii, Czechach, Irlandii, Niemczech i Polsce. Moje doświadczenie i dorobek, jaki posiadam, zadecydowały o przyjęciu mnie na kurs trenerski. Szkolenie było zwieńczeniem ciężkiej pracy, włożonej w rozwój oraz doskonalenie umiejętności operacyjnych przy użyciu systemu robotycznegopodkreśla lek. Jakub Kempisty z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Odbywający się w Belgii kurs trenerski jest pierwszym na świecie obiektywnym, zweryfikowanym i zwalidowanym szkoleniem dla trenerów w zakresie chirurgii robotycznej. Posiada akredytację belgijskiego KU Katholieke Universiteit te Leuven i poparcie odpowiednich towarzystw naukowych i przemysłu medycznego.

Mam to szczęście, że mogę uczyć się od najlepszych. To między innymi prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, dr Ruben De Groote, prof. Anthony Gallagher i dr n. med. Janusz Ławiński. Setki godzin spędzonych na symulatorze, a później na sali operacyjnej, dostępna literatura przedmiotu, filmy z operacji, analiza konkretnych przypadków, dyskusje z kolegami i osobistymi autorytetami sprawiły, że coraz mniej może mnie zaskoczyć podczas właściwego zabiegu. W tym momencie skupiam się na detalach. Eliminuję małe błędy, tak aby moje operacje były jak najlepsze oraz aby dawały satysfakcjonujący efekt dla pacjenta. Wiem również, że proces uczenia nigdy się nie kończy i zawsze będzie możliwość zrobienia czegoś lepiej. Nie sposób również nie wspomnieć o zgranej i skoordynowanej pracy z kolegami, koleżankami i personelem z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej i bloku operacyjnego. Bez nich to wszystko byłoby niemożliwemówi lek. Jakub Kempisty.

Pięć rodzajów procedur z zakresu chirurgii robotycznej

W rzeszowskim USK pracują obecnie cztery certyfikowane zespoły, które w ubiegłym roku wykonały 422 operacje w asyście robota da Vinci. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Liczba zabiegów przeprowadzonych w ośrodku od maja 2021 r., czyli od momentu, kiedy robot jest w szpitalu, przekroczyła 1 000. Tylko w tym roku, do końca września, wykonano 371 robotycznych operacji. Aktualnie funkcjonują trzy specjalizacje: urologia, chirurgia oraz ginekologia. W najbliższym czasie szpital rozszerzy zakres wykonywanych procedur o operacje związane z usunięciem pęcherza moczowego. Tym samym w USK w Rzeszowie będzie przeprowadzanych już pięć rodzajów procedur z zakresu chirurgii robotycznej. To prostatektomia, nefrektomia częściowa/nefrektomia, cystektomia, TRH i operacje kolorektalne.

Dodajmy, że rzeszowski ośrodek jest bazą szkoleniową dla urologów z innych szpitali w Polsce. Na co dzień również studenci Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego uczestniczą w zajęciach z chirurgii robotycznej, które odbywają się w sali operacyjnej szpitala.

Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Czytaj także: Nowy Sącz: zabiegi robotyczne na światowym poziomie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.