Uroczyste otwarcie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUroczyste otwarcie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej - dlaszpitali.pl

Uroczyste otwarcie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

centrum-medycyny-nieinwazyjnej

31 sierpnia otwarto Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przekonuje, że kosztująca około 600 mln zł placówka jeszcze w tym roku powinna przyjąć pierwszych pacjentów.

To wielka inwestycja, która realizowana jest dzięki ogromnemu wsparciu z budżetu państwa. W 2012 r. powstało nowoczesne Centrum Medycyny Inwazyjnej i kontynuacją procesu modernizacji szpitala klinicznego jest kolejna inwestycja, którą rozpoczęliśmy w 2015 roku. Zakończyliśmy już główne prace budowlane, a to oznacza, że zaczynamy wyposażać pomieszczenia w podstawową aparaturę. Pierwsi pacjenci powinni przekroczyć próg tego szpitala w tym rokuprzyznał Gruchała.

Budowa CMN w przy ul. Smoluchowskiego Gdańsku odbywa się w dwóch etapach. Do 2018 r. mają powstać trzy budynki o łącznej powierzchni ponad 58 tys. mkw., a dwa lata później zaplanowano zakończenie czwartego obiektu o powierzchni prawie 32 tys. mkw. Koszt budowy wraz z wyposażeniem szpitala jest szacowany na 600 mln zł, z czego 592 mln zł pochodzi z budżetu państwa.

Misją uniwersytetu medycznego jest edukacja i prowadzenie badań naukowych oraz wprowadzanie innowacyjnych metod leczenia. Szpital kliniczny i nowoczesna infrastruktura są dla nauczycieli akademickich, lekarzy i naukowców, którzy dbają o zdrowie i rozwój polskiej medyny oraz nauki, podstawowym narzędziem. Nie ma możliwości prowadzenia nowoczesnych badań w zakresie medycyny bez nowoczesnej infrastruktury. Najważniejsi są oczywiście ludzie, ale trzeba stworzyć im warunki do wspierania procesu dydaktycznego i naukowego – dodał rektor.

Przebywający w Gdańsku minister zdrowia podkreślił, że Gdański Uniwersytet Medyczny zalicza się do najlepszych uczelni medycznych w kraju.

Świadczy o tym indeks Hirscha, liczba habilitacji oraz świetne efekty naukowe i kliniczne. W ramach tego szpitala działać będzie szereg istotnych klinik jak geriatryczna, położnictwo połączone z neonatologią, czyli opieką nad pacjentką w ciąży i jej dzieckiem, która umożliwia wykonywanie zabiegów u dzieci będących w brzuchach mam oraz leczenie niepłodności, a także transplantologia i to wielonarządowa, a nie dedykowana jednemu narządowiwyliczył szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że bardzo istotne jest funkcjonowanie obok siebie dwóch klinik, onkologicznej i kardiologicznej.

Z powodu chorób nowotworowych oraz serca umiera najwięcej osób. Te dziedziny się przenikają, bo pacjenci którzy są chorzy na serce mają problemy nowotworowe, a pacjenci leczeni z powodu nowotworów mają problemy z niewydolnością serca. Naprawdę cieszę się, że ta inwestycja zmierza ku końcowi – dodał.

Dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zauważył, że jest to kluczowa inwestycja dla regionu.

Nasz szpital leczy co roku prawie 20 proc. populacji województwa pomorskiego. Mamy 120 tys. hospitalizacji rocznie oraz 250 tys. wizyt diagnostycznych. Nowa baza daje nowe możliwości rozwoju, podwyższa też komfort pacjentów, który jest kosmiczny w porównaniu do tego, co szpital poprzednio oferował. Niesamowita jest także efektowność nowej struktury. Przy zachowaniu tej samej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej mamy możliwość przeprowadzenia znacznie większej liczby zabiegów niż wcześniejzapewnił Jakub Kraszewski.

Minister Szumowski uczestniczył również w piątek w otwarciu Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Za 24 mln zł, z czego 7,2 mln przekazało Ministerstwa Sportu i Turystyki z pieniędzy Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, powstała hala z trybuną na ponad 700 miejsc i parkingiem podziemnym oraz mniejsze sale do ćwiczeń.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.