Trwa rejestracja do programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTrwa rejestracja do programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” - dlaszpitali.pl

Trwa rejestracja do programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”

opm-dlaszpitali-trwa-rejestracja-do-programu-szpital-dobrej-praktyki-zywieniowej-leczenie-przez-zywienie
fot. iStock

Trwa rejestracja do programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. To już trzecia edycja programu certyfikacyjnego organizowanego przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu – POLSPEN. Celem programu jest przede wszystkim podwyższenie jakości żywienia klinicznego w polskich szpitalach, a co za tym idzie poprawa komfortu pacjentów. Termin zgłoszeń został przedłużony do 28 lutego.

Idea programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” to nie tylko umożliwienie najlepszym zdobycia certyfikatu, ale co ważniejsze, danie dostępu do wiedzy, która zaowocuje podniesieniem standardów leczenia żywieniowego w Polsce. To na ten moment zdaje się być priorytetem, który zasygnalizowały poprzednie certyfikacje. Pokazały one z jednej strony progres w jakości żywienia, ale z drugiej także braki i niedociągnięcia, przede wszystkim w kwestii niedoborów makro i mikroelementów w dietach pacjentów, co znacząco przekłada się na ich tempo powrotu do zdrowia. Jest to konsekwencja braku specjalistów w tej dziedzinie – nie jest to oczywiście zarzut, a dodatkowa motywacja do udziału w programie.

Z roku na rok coraz więcej szpitali dostrzega zasadność wprowadzenia w swoich placówkach praktyk leczenia żywieniowego. Jednocześnie te, które poczyniły już wcześniej kroki do utworzenia zespołu żywieniowego, rozwijają go. Możemy przyjąć, że jest to między innymi zasługa dwóch poprzednich edycji programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”, w których udział wzięły 122 placówki. Jedynie 46 z nich uzyskało jednak certyfikat prowadzenia dobrych praktyk żywienia klinicznego. To wskazuje na potrzebę dalszej pracy w tym zakresie i utwierdza nas w przekonaniu, że rozwijanie programu jest zasadne – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Przebieg tegorocznej edycji programu certyfikacyjnego nie będzie różnił się od poprzednich. Po weryfikacji zgłoszenia, kolejnym etapem będzie wizytacja online, podczas której Rada Programowa dokona kontroli zgodności założeń regulaminu ze stanem faktycznym. Kontrola ta obejmie między innymi zagadnienia dostępności leczenia żywieniowego dla każdego pacjenta i dostosowania go do jego indywidualnych potrzeb, regularności oceny stanu odżywienia pacjentów czy kontroli czasu na posiłki. Kluczowym czynnikiem będzie także istnienie w szpitalu dedykowanego zespołu żywieniowego i jego jakość oraz powszechność dostępu do żywienia dojelitowego i pozajelitowego. Aspektem branym pod uwagę podczas oceny będzie również proces edukacji pacjentów w zakresie żywienia, na który składa się informowanie o dostępnych metodach żywienia i ocena zapotrzebowania na te konkretne metody. Placówki szczególnie wyróżniające się w zakresie żywienia klinicznego zostaną nagrodzone statuetkami oraz certyfikatami potwierdzającymi wysoki poziom leczenia żywieniowego.

Program poparły i objęły patronatem renomowane instytucje takie jak: Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Farmakoekonomika, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Naczelna Izba Aptekarska, Polska Federacja Szpitali, Polska Unia Szpitali Klinicznych, Stowarzyszenie Apetyt Na Życie oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej.

Do udziału w programie zachęcamy wszystkie szpitale w Polsce oferujące żywienie kliniczne, również te, które brały udział w poprzednich edycjach i nie otrzymały certyfikatu. By zarejestrować się do III edycji programu, należy wypełnić formularz dostępny bezpośrednio na stronie: https://leczenieprzezzywienie.org/formularz-certyfikacji/.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Żywienie medyczne jako integralny element leczenia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.