Terapia VR: możliwości wirtualnej rzeczywistości znajdą... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTerapia VR: możliwości wirtualnej rzeczywistości znajdą... - dlaszpitali.pl

Wirtualna rzeczywistość pomoże w rehabilitacji

opm-vr-terapia-wirtualna-rzeczywistosc

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach chcą stworzyć grę rehabilitacyjną opartą na wirtualnej rzeczywistości. Jest to rozwiązanie typu ubieralnego w formie ubrań lub akcesoriów zawierających w sobie zaawansowane technologie elektroniczne. Dzięki temu system jest mobilny, można go wykorzystywać np. w domu, ale też w dowolnym innym miejscu. W tym przypadku będzie to możliwe dzięki sensorom, które zakłada się m.in. na głowę, ręce i brzuch i które reagują na ruch człowieka.

Docelowo, dzięki odzwierciedlonemu na ekranie monitora komputerowemu modelowi ciała osoby ćwiczącej, osoba ta będzie mogła wykonywać ćwiczenia zaprogramowane i dostosowane do fizjoterapeutycznego planu pacjenta. System precyzyjnie odwzoruje bowiem ruch ciała, a osoba ćwicząca w czasie rzeczywistym otrzyma informację zwrotną, czy ćwiczy prawidłowo. Dane te będą też zapisywane w pamięci komputera, dzięki czemu np. rehabilitant będzie miał wgląd w postępy pacjenta.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Rzeczywistość rozszerzona wsparciem w rozpoznawaniu wczesnych postaci nowotworów