Terapia fagowa w leczeniu zatok? Naukowcy z Wrocławia sprawdzają jej skuteczność - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTerapia fagowa w leczeniu zatok? Naukowcy z Wrocławia sprawdzają jej skuteczność - dlaszpitali.pl
Reklama

Terapia fagowa w leczeniu zatok? Naukowcy z Wrocławia sprawdzają jej skuteczność

opm-dlaszpitali-terapia-fagowa-w-leczeniu-zatok-naukowcy-z-wroclawia-sprawdzaja-jej-skutecznosc
fot. iStock

Naukowcy z Wrocławia zbadają, czy terapia fagowa jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Powołane do tych badań konsorcjum otrzymało grant w wysokości 15,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych.

Służby prasowe uczelni poinformowały, że naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu w ramach niekomercyjnego badania klinicznego sprawdzą, czy terapia fagowa jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych

Konsorcjum, którego liderem jest IIiTD PAN, otrzymało na ten projekt grant z Agencji Badań Medycznych w wysokości blisko 15,5 mln zł. Głównym badaczem jest dr hab. Tomasz Zatoński, prof. Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UMW. Badanie rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa sześć lat. Bakteriofagi to wirusy wyspecjalizowane w atakowaniu i niszczeniu różnego rodzaju bakterii. Ich zastosowanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych może być alternatywą wobec antybiotykoterapii, które coraz częściej przestają być skutecznenapisano w komunikacie.

Rosnąca antybiotykooporność w ostatnich latach uznawana jest za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. W sytuacji, gdy coraz liczniejsze grupy bakterii nauczyły się bronić przed antybiotykami, konieczne jest poszukiwane innych metod terapii. Projekt, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z ABM, dotyczy pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowychpowiedział cytowany w komunikacie prof. Zatoński.

Choroba dotyka do 15 proc. populacji Europy oraz USA i jest jedną z częstszych przyczyn absencji w pracy. Manifestuje się obecnością mas polipów w obrębie zatok i nosa. Nos, stanowiący prawidłowy tor oddechowy, zostaje zablokowany, często dołączają się bóle głowy, co utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie, w tym aktywność fizyczną.

Ponadto istnieje ryzyko rozwinięcia się ognisk zapalnych. U licznych pacjentów, cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, stwierdzamy nadkażenie gronkowcem złocistym, które utrudnia standardowe leczenie i sprzyja nawrotom choroby powiedział naukowiec.

Czytaj też: Monitorowanie stanu zdrowia pacjenta dzięki grafenowej matrycy – sukces naukowców z UW

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.