Telemedycyna pozwala wcześniej wykryć arytmię serca
Arytmię serca, w tym grożące udarem mózgu migotanie przedsionków, można wcześniej wykryć dzięki aplikacjom na smartfona.
W Warszawie, podczas konferencji „Arythmix – migotanie przedsionków”, jednymi z tematów obrad były wykorzystanie telemedycyny w kardiologii oraz profilaktyka i leczenie migotania przedsionków, na które cierpi co najmniej 600-700 tys. ludzi. Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że migotanie przedsionków odpowiada za 25-30 proc. niedokrwiennych udarów mózgu. Organizatorzy konferencji „Arythmix” zwrócili uwagę na takie aplikacje, jak: Heart Rate Plus, Instant Heart Rate, Runtastic Heart Rate Monitor. Są one głównie w języku angielskim, PTK dopiero przygotowuje polską wersję. Smartfon rejestruje zmianę koloru przyłożonego do aparatu palca, jaką wywołuje w naczyniach krwionośnych każde uderzenie mięśnia sercowego. Poza pulsem na bieżąco pokazywany jest graficzny zapis rytmu serca, czy jest on prawidłowy i miarowy. Możliwa jest również archiwizacja uzyskanych danych. Aplikacje tego typu dostępne są na różne systemu operacyjne smartfonów, głównie Android oraz iOS. Dostępne są również bardziej zaawansowane systemy telemedyczne do pomiaru
EKG przeznaczone zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, takie jak KARDIO Mobile.
W tym przypadku niezbędna jest płytka z dwoma elektrodami podłączana do smartfona z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Wystarczy przyłożyć do płytki po dwa palce prawej i lewej dłoni przez co najmniej 30 sekund, bo tyle trwa pomiar EKG. Wynik badania można przesłać do lekarza.
Źródło: PAP – Nauka
w Polsce