Nowatorskie leczenie nadciśnienia tętniczego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowatorskie leczenie nadciśnienia tętniczego - dlaszpitali.pl

Szpital Bródnowski pierwszy w Europie przeprowadził nowatorskie leczenie nadciśnienia tętniczego

opm-dlaszpitali-nadciśnienia-tętniczego
fot. MSB Sp. z o.o./FB

Ten zabieg jest nadzieją dla milionów pacjentów. Zespół Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Bródnowskiego przeprowadził implantację układu stymulującego zatokę tętnicy szyjnej u pacjenta z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym. Z danych NFZ wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że problem ten dotyka jedną na trzy dorosłe osoby na świecie.

Lekarze z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili implantację układu stymulującego zatokę tętnicy szyjnej u pacjenta z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym. W przypadku wzrostu ciśnienia krwi dochodzi do automatycznej stymulacji elektrycznej o bardzo małym natężeniu nerwów zatoki szyjnej. Prowadzi to do kontrolowanego obniżenia ciśnienia. Operowany pacjent w stanie dobrym został wypisany do domu, natomiast badania kontrolne wykazały skuteczne działanie wszczepionej aparatury.

Jesteśmy dumni z zespołu, który przeprowadził ten zabieg. Ta nowatorska operacja daje nadzieję chorym. Dlatego tak ważne jest dofinansowania placówek medycznych w sprzęt, który pozwala na realizację takich zabiegówpodkreśla Anna Brzezińska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udarów, niewydolności i choroby niedokrwiennej serca czy niewydolności nerek. Szczególną postacią nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie lekooporne, czyli takie, w którym nie uzyskuje się prawidłowych wartości ciśnienia mimo stosowania trzech rodzajów leków.

Pamiętajmy, że prawidłowe ciśnienie krwi to 120–129/80–84 mm Hg. Duży problem stanowi nadciśnienie lekooporne, które jest wyzwaniem w kontekście dostępnych metod leczenia. Zastosowana metoda daje obiecujące wynikizaznacza dr hab. n. med. Piotr Myrcha, koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej MSB.

Współpraca na rzecz leczenia nadciśnienia tętniczego

Co ważne, przy tego rodzaju procedurach kluczowa jest współpraca chirurgów i lekarzy zajmujących się nadciśnieniem tętniczym. Przykładem jest współpraca Zespołu Chirurgii z Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii UCK WUM, której kierownikiem jest prof. Jacek Lewandowski, oraz Kliniką Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM MSB, której kierownikiem jest prof. Marek Kuch.

W Szpitalu Bródnowskim staramy się tworzyć przestrzeń i możliwości, aby zespoły medyczne mogły w 100% wykorzystywać swój potencjał i realizować projekty prowadzące do rozwoju medycyny. Mamy ambicje, żeby sięgać po innowacjemówi Teresa Bogiel, prezes zarządu placówki.

Innowacyjną operację przeprowadził zespół medyków MSB pod kierownictwem dr. hab. n. med. Piotra Myrchy, kierownika Kliniki Chirurgii, przy wsparciu zespołu anestezjologicznego: dr Agnieszki Kunckiej (koordynatorki Oddziału Intensywnej Terapii) i dr Joanny Krokowskiej-Forysińskiej.

Implantacja stymulatorów zatoki szyjnej jest na etapie badań klinicznych i certyfikacji. Szpital Bródnowski po zakończeniu badań będzie ośrodkiem referencyjnym i szkolącym. Procedura kwalifikacji dla pacjentów z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym odbywa się w ośrodkach kardiologicznych prowadzących rekrutację do badania. Obecnie są to Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii UCK WUM oraz Klinika Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM.

Źródło: Mazowiecki Szpital Bródnowski

Czytaj także: Pierwszy w UCK całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.