Sześć pacjentek onkologicznych z Polski i z Ukrainy otrzymało pomoc dzięki robotom da Vinci
Zespół ginekologów z krakowskiego Szpitala na Klinach wykonał w ciągu 12 godzin 6 zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej ze wsparciem dwóch robotów da Vinci. Bezpłatną pomoc otrzymały pacjentki z Polski i z Ukrainy chore na raka endometrium i raka szyjki macicy. Wszystkie Panie czują się dobrze. Zabiegi zostały wykonane w ramach programu finansowego ze środków Unii Europejskiej. Wydarzenie było częścią programu konferencji naukowej Robotyka w ginekologii onkologicznej.
Krakowski szpital jest prekursorem w chirurgii robotycznej w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce. Dotychczas z zabiegów z zakresu ginekologii w NEO Hospital skorzystało już blisko 100 Pań w wieku od 25 do 85 lat. Zabiegi da Vinci w dziedzinie ginekologii nie mają w Polsce dedykowanego finansowania w ramach NFZ, dostępne są głównie prywatnie, a koszt zabiegu robotycznego często stanowi dla kobiet barierę dostępności do małoinwazyjnej operacji. Jednak dzięki inicjatywie kobiecego zarządu szpitala i dotacji z Unii Europejskiej pacjentki chore na raka trzonu macicy i raka szyjki macicy z całej Polski, jak również z zagranicy, w tym z Ukrainy mogą korzystać z tych nowoczesnych zabiegów bezpłatnie. Wartość dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 7,3 mln złotych.
– W naszym szpitalu możemy w każdym miesiącu wykonać ok. 10 bezpłatnych operacji. Komercyjnie taki zabieg kosztuje ok. 40 tys. złotych. Dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że grant, jaki otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne, aż do połowy 2023 roku. Jestem niezwykle dumna z naszego wspaniałego zespołu ginekologicznego, który dziś stanął do walki o zdrowie i jakość życia sześciu 6 pacjentek z Polski i z Ukrainy, wykonując w ciągu 12 godzin złożone zabiegi leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy, w tym zabieg trachelektomi przy wsparciu robotów da Vinci – mówi Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy krakowski Szpital na Klinach.
Rosnące zapotrzebowanie pacjentek onkologicznych na zabiegi małoinwazyjne rodzi również potrzebę zwiększenia dostępu do profesjonalnych szkoleń oraz wiedzy z zakresu chirurgii robotycznej. Dlatego w szpitalu zorganizowano unikalne Case observation dla lekarzy i lekarek, którzy mogli uczestniczyć w zabiegach operacyjnych z wykorzystaniem dwóch robotów da Vinci. W szpitalu odbył się także kurs z chirurgii robotycznej dla pielęgniarek operacyjnych. Z programu skorzystało 6 Pań uzyskując certyfikaty uprawniające do pracy z systemem da Vinci.
Czytaj więcej: Specjalistyczna pomoc dla ciężko chorych uchodźców