Szanse i wyzwania polskiego systemu ochrony zdrowia – konferencja STOMOZ - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzanse i wyzwania polskiego systemu ochrony zdrowia – konferencja STOMOZ - dlaszpitali.pl
Reklama

Szanse i wyzwania polskiego systemu ochrony zdrowia – konferencja STOMOZ

opm-dlaszpitali-stomoz
fot. Paulina Prencel

Zarządzanie zmianą w ochronie zdrowia, reforma szpitali, odwrócona piramida świadczeń, rola POZ i AOS w systemie, cyfryzacja podmiotów leczniczych, rozwiązania finansowe dla jednostek ochrony zdrowia to zagadnienia omawiane przez prelegentów i ekspertów oraz żywo dyskutowane w gronie uczestników konferencji.

Konferencja „Polski system ochrony zdrowia – szanse i wyzwania” została zorganizowana 20-21 czerwca w Złotym Potoku przez Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej. Zakończyła się Krajowym Zjazdem Sprawozdawczo-Wyborczym, podczas którego wybrano nowe władze stowarzyszenia na kolejną 4-letnią kadencję.

Wydarzenie zostało otwarte przez prezesa Zarządu Głównego STOMOZ Dariusza Rajczyka, a następnie przemówienia inauguracyjne wygłosili zaproszeni goście: Marek Augustyn, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Katarzyna Adamek, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Jako że zmiana jest nieodłącznym elementem polskiego systemu ochrony zdrowia, pierwsza z prelekcji została poświęcona tej właśnie tematyce. Profesorowie Grzegorz Głód i Wojciech Głód z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreślali, że zarządzanie zmianą ma charakter wieloaspektowy, zwracając uwagą zarówno na zmiany w strukturze, jak i mentalne. Podkreślali również, jak ważne jest kształtowanie proinnowacyjnej kultury organizacyjnej oraz konsekwencja w procesach wdrożeniowych. Wojciech Głód zaznaczył, że w analizie progu rentowności bardzo ważne jest, aby poszczególną jednostkę organizacyjną rozpatrywać w powiązaniach komplementarnych z pozostałymi jednostkami. Ważny wniosek płynący z tej prezentacji to taki, że zmiana jest szansą dla przeprowadzania gruntownych zmian ilościowych i jakościowych w procesach i strukturach zarządzania.

Prezentacja przedstawiona przez prof. Michała Ekkerta z Akademii Śląskiej w Katowicach pt.: „Reforma szpitali jako konieczność dostosowania się do odwróconej piramidy świadczeń” zrodziła sporo pytań i wniosków związanych z brakiem środków z NFZ, zadłużeniem szpitali, brakiem dostępności dla pacjentów czy niewłaściwą alokacją świadczeń zdrowotnych. Do tego właśnie wystąpienia pojawiło się wiele odwołań podczas panelu eksperckiego, na którym wyrażenie „piramida świadczeń” było odmieniane przez wszystkie przypadki i dawało pole do wielu kreatywnych metafor. W panelu, moderowanym przez Piotra Karnieja, wzięli udział: Iwona Mazur z Wydziału Nauk o Zdrowiu UM we Wrocławiu, Mariusz Trojanowski – dyrektor szpitala powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim, Michał Ekkert, Jarosław Kozera z JSKonsulting, Marek Augustyn, Grzegorz Głód oraz Łukasz Połatyński – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Konferencja była także doskonałą okazją, aby zapoznać się z propozycją rozwiązań cyfrowych finansowych czy aparaturowych wdrażanych w szpitalach, które mają wpływ na usprawnienie ich funkcjonowania.

Tuż po konferencji odbył się Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy STOMOZ-u, podczas którego wybrano nowe władze stowarzyszenia na kolejną 4-letnią kadencję. Jednogłośnie prezesem Zarządu Głównego został Dariusz Rajczyk. Ponadto do nowego zarządu powołano 11 wiceprezesów: Marka Staszewskiego (oddział opolski), Kamilę Ćwik (o. lubelski), Pawła Pikula (o. podkarpacki), Dorotę Szeląg (o. warszawski), Ewę Pietrykę (o. warszawski), Jolantę Stefanek (o. centralny), Jana Krakowiaka (o. centralny), Iwonę Mazur (o. dolnośląski), Macieja Sokołowskiego (o. dolnośląski), Piotra Trybalskiego (o. śląski), Tomasza Holeckiego (o. śląski).

Konferencja zorganizowana przez STOMOZ z pewnością była doskonałym miejscem na wymianę doświadczeń, opinii i wniosków związanych z rozwojem ochrony zdrowia w Polsce.

Czytaj też: Wpływ rozwiązań architektonicznych i infrastrukturalnych na jakość leczenia i komfort pacjentów. Opinie ekspertów

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.