Substytut opony twardej
W operacjach neurochirurgicznych stosuje się często materiał umożliwiający uzupełnienie ubytków opony twardej, np. SEAMDURA (GUNZE International Europe GmbH, Niemcy), wchłanialny substytut opony twardej wykonany z folii P(LA/CL) (kopolimer L-laktydu i ε-kaprolaktonu) wzmocnionej warstwą PGA (kwasu poliglikolowego) w celu zwiększenia wytrzymałości, elastyczności i szczelności.
Po wszczepieniu w miejsce ubytku SEAMDURA ulega stopniowej degradacji na drodze hydrolizy i jest całkowicie wchłaniana w ciągu około 8 miesięcy, nie powodując reakcji ubocznych; w tym czasie jej warstwa kolagenowa zostaje zastąpiona przez narastającą tkankę opony twardej. Jałowość materiału zapobiega przenoszeniu się zakażeń (produkt pozostaje sterylny i niepirogenny do chwili otwarcia wewnętrznego opakowania; otwarta, ale niezużyta folia nie nadaje się do ponownej sterylizacji).
Przejrzystość i antyodblaskowa powierzchnia umożliwia wgląd w stan mózgu pod pokrytym ubytkiem. SEAMDURA jest dostępna w czterech różnych rozmiarach arkuszy (2×10 cm, 5×5 cm, 5×10 cm i 5×15 cm), z których największy jest wyprofilowany stosownie do zakrzywienia pokrywy czaszki. Folię można przechowywać w temperaturze od 1 do 27°C.
Czytaj także: Innowacyjna neurochirurgia – małoinwazyjna operacja stabilizacji kręgosłupa