Staż podyplomowy dla lekarzy zostanie zlikwidowany? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plStaż podyplomowy dla lekarzy zostanie zlikwidowany? - dlaszpitali.pl

Staż podyplomowy dla lekarzy zostanie zlikwidowany?

opm-dlaszpitali-staz-podyplomowy-dla-lekarzy
fot. iStock

Zwróciliśmy się do ministra zdrowia o zlikwidowanie obowiązkowego rocznego stażu zawodowego dla absolwentów kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych powiedział przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marcin Gruchała.

Kształcenie lekarzy, których w sposób szczególny brakuje w systemie, jest procesem niezwykle długotrwałym. To dzisiaj jest sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego. W momencie, kiedy specjaliści są tak potrzebni w naszym systemie, my jako Konferencja podjęliśmy dzisiaj uchwałę, zwracając się o zniesienie tego obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów powiedział prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych podczas wtorkowej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Uzasadniając wniosek, Gruchała wskazywał na wysoki poziom studiów medycznych i dużą ilość praktyki, którą odbywają studenci. Absolwenci są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów podkreślił.

Niedzielski zwrócił z kolei uwagę, że w 2015 roku w Polsce było 15 szkół prowadzących edukację na kierunku lekarskich, a obecnie jest ich 22. „Mamy aż blisko 3000 miejsc więcej na studiach na kierunku lekarskim”. Szef MZ zapowiedział ustawę dotyczącą kredytów studenckich, która umożliwi „refinansowanie kosztów czesnego”. To rozwiązanie, które pozwala po otrzymaniu tego kredytu umorzyć możliwość jego spłaty, oczywiście kierując się zasadą odpracowania tego w systemie publicznym zaznaczył Niedzielski. Jak dodał, według założeń ustawy student pobierający kredyt przez sześć lat będzie mógł potem odpracować go pracując 10 lat w publicznej służbie zdrowia.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Trudna sytuacja świadczeniodawców domowej wentylacji mechanicznej

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.