Rząd przeznaczy dodatkowe fundusze na kierunki medyczne w szkołach wyższych zawodowych

opm-dlaszpitali-rzad-przeznaczy-dodatkowe-fundusze-na-kierunki-medyczne

– Jeszcze tej jesieni będą dodatkowe miliony złotych dla szkół wyższych zawodowych z przeznaczeniem przede wszystkim na kierunki medyczne – powiedział we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister wziął udział w inauguracji roku akademickiego w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, która w akademię została przekształcona w tym roku z Państwowej Uczelni Zawodowej (wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa).

Czarnek podkreślił, że poprzez zmiany nazwy uczelni Włocławek staje się miastem akademickim w pełnym tego słowa znaczeniu.

Gratuluję dotychczasowych osiągnięć, gratuluję sposobu zarządzania uczelnią. Cieszę się, że to dodatkowe wsparcie, które przekazaliśmy wyższym uczelniom zawodowym, zostało w tej uczelni w ten sposób rozdysponowane – 30 proc. z tych środków zostało przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników z wyrównaniem od 1 stycznia. To są kompetencje rektorów, środki finansowe, które przekazujemy mogą być spożytkowane w rozmaity sposób w ramach autonomii mówił Czarnek.

Dodatkowe dofinansowanie na kierunki medyczne

To nie koniec pomocy dla tej uczelni. Mogę już zakomunikować, a to jest decyzja z ostatnich nawet godzin, a która w tym momencie jest procedowana, będą dodatkowe dziesiątki milionów złotych jeszcze w tym roku, jeszcze tej jesieni, dla szkół wyższych zawodowych z przeznaczeniem przede wszystkim na kierunki medyczne, a ta uczelnia rozwija pielęgniarstwo znakomicie„– wskazał szef MEiN.

Cieszę się, że możemy zakomunikować, iż oprócz 1,5 mld zł zwiększenia subwencji na szkoły wyższe, będzie 150 mln zł dodatkowych środków, z czego 30 mln zł dla szkół wyższych zawodowych z przeznaczeniem na kierunku medyczne. Do tego dodatkowe setki milionów złotych w obligacjach, które będą pochodziły ze środków rządowych, jeszcze w tym roku dla uczelni wyższychdodał.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Jerzy Rausz

Czytaj też: Nowa współpraca na rynku informatyzacji ochrony zdrowia