„Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Rusza recertyfikacja - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl„Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Rusza recertyfikacja - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

„Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Rusza recertyfikacja

Rozwój leczenia żywieniowego

Pomimo pozytywnych skutków wdrażania leczenia żywieniowego w polskich szpitalach, jest ono często pomijane w terapii, a jego znacząca rola przekładająca się na efektywność terapii, niestety jest powszechnie bagatelizowana. Brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego, odpowiedniego sprzętu, ale także norm i zasad, które dla placówek medycznych mogłyby stanowić punkt wyjścia w rozwoju tego obszaru.

Program „Leczenie przez żywienie” oraz towarzystwa żywieniowe w Polsce (Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci) od blisko 4 lat organizują ogólnopolski Program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. W tym roku, chcąc dać więcej czasu na wdrożenie zalecanych standardów, IV edycja ruszy później. Poprzedzać ją będzie natomiast recertyfikacja 19 szpitali, które uzyskały certyfikat II edycji programu i które ponownie zostaną poproszone o poświadczenie prawidłowych standardów leczenia żywieniowego pacjentów w swoich placówkach.

Cieszy nas rozwój leczenia żywieniowego w wybranych szpitalach w Polsce, jednak to wciąż niewystarczająca ilość. Szpitale Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego stanowią zaledwie 5% wszystkich szpitali w całym kraju. Staramy się poprzez nasz program edukować, szkolić i uświadamiać personel medyczny, ale i całe społeczeństwo o korzyściach terapii żywieniowej. Poprzez program wyłaniamy szpitale, które żywią prawidłowo, zgodnie ze standardami wypracowanymi przez naszą Radę Ekspertów. Mimo, że w II edycji programu szpitale uzyskały wysokie oceny, nasi eksperci sprawdzą, czy placówki utrzymują prawidłowe standardy oraz czy niektóre aspekty, na które zwróciliśmy uwagę, zostały poprawionekomentuje Prezes POLSPEN, dr hab. n. med. Dorota Mańkowska-Wierzbicka.

Certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego” obowiązuje przez dwa lata.

Proces recertyfikacji

Po weryfikacji zgłoszenia, szpital zostanie poddany wizycie kontrolnej, podczas której eksperci ocenią prowadzenie terapii żywieniowej w szpitalu. Powołana w ramach programu Rada Ekspertów ocenia m.in. funkcjonowanie Zespołu Leczenia Żywieniowego, dostęp do żywienia pozajelitowego i dojelitowego, proces edukacji pacjenta, na który składa się informowanie o dostępnych metodach żywienia, a także funkcjonowanie ambulatoryjnego poradnictwa żywieniowego.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Strefa wiedzy

657 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy