Rozwój projektu „respiratora ostatniej szansy”
Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora z myślą o wykorzystaniu drukarki 3D. Urządzenie miało wykorzystywać tanie i powszechne komponenty, dzięki czemu mogłoby ratować życie zarażonych na COVID-19 także w miejscach, gdzie dostęp do najnowszych technologii jest ograniczony.
Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni – opowiada Szymon Chrupczalski z Urbicum – respirator jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów – czyli konieczności stosowania trudnodostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł.
Twórcy zwrócili się o pomoc do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami, a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów celem rozwinięcia projektu.
Apel był dostępny w wersji wideo:
Dzięki wsparciu i poradom osób, które zgłosiły się do krakowskich inżynierów udało się przygotować zupełnie nowe urządzenie. Obecnie ogłoszono, że na ukończeniu jest najnowszy prototyp – urządzenie, które może uzyskać certyfikację medyczną i może być wyprodukowane szybko, tanio i na masową skalę.
Czytaj także: Jeden respirator będzie wentylował dwóch pacjentów