Raport ZPP – „Nakłady powiatów i miast na prawach powiatu na szpitale w latach 2015-2021”

opm-dlaszpitali-naklady-miast-na-szpitale-raport-zpp

Raport Związków Powiatów Polskich powstał w oparciu o dane ze sprawozdań Rb-28s składanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Publikacja obejmuje analizę wydatków w rozdziale „85111 – szpitale ogólne”, w latach 2015-2021.

Jak pokazuje przedstawiona analiza, której autorkami są Bernadeta Skóbel, Katarzyna Sekuła i Ewelina Kocemba – w wydatkach powiatów i miast na prawach powiatu wiodły prym wydatki majątkowe. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat powiaty oraz miasta na prawach powiatu wydały na szpitale ogólne ponad 5,8 mld zł – wynika z analizy Związku Powiatów Polskich.

Analiza Związku Powiatów Polskich – wśród wydatków majątkowych największe znaczenie miały wydatki inwestycyjne

Wśród wydatków majątkowych największe znaczenie miały wydatki inwestycyjne. W powiatach i miastach na prawach powiatu na inwestycje, dotacje celowe na sfinansowanie, a także dofinansowanie kosztów inwestycji i zakupów inwestycyjnych w tym pomoc finansową na inwestycje, w latach 2015-2021 łącznie wydatkowano kwotę niemal 3,66 mld zł.

W analizie szczególną uwagę zwrócono na aspekt wydatków bieżących na pokrycie ujemnego wyniku finansowego oraz zobowiązań szpitali – w przypadku powiatów ziemskich nastąpił wyraźny wzrost (mowa tutaj o latach 2019-2021) wydatków na pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitali powiatowych – do rekordowego wyniku w 2020 roku wynoszącego blisko 128 mln zł; w 2019 roku to ponad 90 mln zł, a 50,7 mln zł w 2021 roku. Wskazano jednocześnie na spadek tej wartości w 2021 roku – w opinii autorek raportu, stan ten miał najprawdopodobniej związek z wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada 2019 roku sygn. K 4/171. W latach poprzednich wydatki z tego tytułu wahały się w granicach 20 mln zł.

Sytuacja miast na prawach powiatu

Jak wskazują w raporcie ekspertki, nieco inaczej kształtowała się sytuacja miast na prawach powiatu. W tym przypadku spadek wydatków i stabilizacja została odnotowana w latach 2017-2018, następnie doszło do ponownego wzrostu w latach 2019-2020. Spadek nastąpił w roku 2021, na co wpływ miał niewątpliwie wspomniany wcześniej wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo w szpitalach. Jak ochronić placówki medyczne przed atakami?