Rak żołądka staje się problemem u coraz młodszych pacjentów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRak żołądka staje się problemem u coraz młodszych pacjentów - dlaszpitali.pl
Reklama

Rak żołądka staje się problemem u coraz młodszych pacjentów

opm-dlaszpitali-rak-zoladka-staje-sie-problemem-u-coraz-mlodszych-pacjentow
fot. iStock

U ludzi młodych i w średnim wieku coraz częściej wykrywane są nowotwory przewodu pokarmowego. Niepokojące jest, że młodzi wiekiem pacjenci zgłaszają się z zaawansowanym już rakiem żołądka – alarmuje dr Joanna Streb, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej.

PAP: Od ponad trzech dekad w Europie i USA wzrasta zachorowalność na nowotwory wśród pacjentów będących jeszcze przed pięćdziesiątką. Najczęściej są to nowotwory przewodu pokarmowego, takie jak rak jelita grubego oraz rak żołądka, ale dotyczy to także innych nowotworów – raka piesi u kobiet czy raka prostaty u mężczyzn. Obserwuje to Pani także w swojej praktyce?

Dr Joanna Streb z Kliniki Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie: Jeśli chodzi o takie nowotwory jak rak trzustki, rak przełyku czy rak wątrobowokomórkowy, to nie. Ale u ludzi młodych częściej występują inne nowotwory przewodu pokarmowego: rak jelita grubego i raka żołądka. Szczególnie niepokojące jest, że młodzi wiekiem pacjenci zgłaszają się z zaawansowanym już rakiem żołądka. Jeden z moich pacjentów ma zaledwie 29 lat i rozsiany rak żołądka.

PAP: Jakie są tego przyczyny?

J.S.: Jeśli chodzi o nowotwory przewodu pokarmowego, to przede wszystkim jest to związane z błędami dietetycznymi, ale istotną rolę odgrywa też zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Jej obecność w przewodzie pokarmowym zwiększa ryzyko zachorowania na raka żołądka. Poza tym może się do tego przyczyniać codzienny stres.

PAP: A pandemia COVID-19, przynajmniej w ostatnim okresie, mogła mieć jakiś wpływ? Wiele osób nie zgłaszało się do lekarza, a badania profilaktyczne były odkładane. Tak powstał tzw. dług zdrowotny.

J.S.: U ludzi młodych nie musi to być związane z pandemią, bo często jest tak, że nie od razu się podejrzewa u nich rozwój choroby nowotworowej.

PAP: W przeciwieństwie do osób starszych, którzy z tego powodu chorują zdecydowanie częściej?

J.S.: U seniorów nowotwory przewodu pokarmowego zwykle objawiają się anemią, co z kolei powoduje ciągłe zmęczenie. A to skłania do zbadania, co może być tego przyczyną.

PAP: Na przykład nowotwór?

J.S.: Tak, ale u osób młodych jest jeszcze inny problem: choroba nowotworowa często ma u nich bardziej agresywny przebieg. A pierwsze objawy choroby, jeśli w ogóle występują, są często bagatelizowane. Inna sprawa, że jak rak jelita grubego czy rak żołądka daje objawy, to zwykle jest już dość mocno zaawansowany.

PAP: U ludzi młodych nie wykonuje się badań profilaktycznych, dzięki którym można byłoby wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium.

J.S.: Poniżej pięćdziesiątego roku życia nie wykonuje się profilaktycznie kolonoskopii czy tym bardziej – gastroskopii, by wykryć nowotwory przewodu pokarmowego.

PAP: Co zatem może być niepokojącym sygnałem u osoby młodej, na przykład chudnięcie?

J.S.: Jak najbardziej, to może być jeden z pierwszych objawów, szczególnie w przypadku raka trzustki. Jak również związana z tym większa męczliwość, osłabienie. Pomocna jest też morfologia, badanie krwi pozwalające wykryć coś niepokojącego zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek objawy.

PAP: Lekarze też popełniają błędy w diagnostyce, co dodatkowo opóźnia terapię.

J.S.: Może nie błędy, ale zawsze należy zachować czujność onkologiczną. Pamiętam 30-letniego mężczyznę z rakiem żołądka, który przez pół roku był leczony z powodu zmian skórnych, był to tzw. wyprzedzający zespół paranowotworowy. Miał coraz ciemniejsze zmiany i plamy na skórze aż wreszcie trafił do dermatologa, który natychmiast skierował go na gastroskopię.

PAP: Zmiany skórne mogą wskazywać na chorobę nowotworową?

J.S.: Mogą. Uważam, że gdy jakiekolwiek zmiany w naszym organizmie się pojawią, których wcześniej nie było, to nie należy tego bagatelizować, zwłaszcza u ludzi młodych. Ale nie należy też wpadać w panikę, że jak coś się dzieje, to zaraz musi być rak. Na szczęście – nie musi.

Czytaj też: Na WUM ruszył program transplantacji płuc. Pierwszy przeszczep już się odbył

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.