Priorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE
– Choć wyzwań jest sporo, trzeba stwierdzić, że Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mamy całkiem wysoki wskaźnik refundacji terapii oraz znaczący przyrost badań niekomercyjnych. Zajmujemy także 11 miejsce pod względem liczby badań klinicznych na świecie. To bez wątpienia nasza mocna strona – twierdzi profesor Rutkowski.
– Jeśli chodzi o skuteczność leczenia chorych na nowotwory, kluczowym wskaźnikiem długofalowym są wyleczenia chorego. Nawet jeśli w odniesieniu do innych krajów z naszego regionu nie wypadamy najgorzej pod względem współczynnika 5-letnich przeżyć, który wynosi w Polsce, np. w czerniakach skóry ok. 70% – to w odniesieniu do Niemiec, gdzie współczynnik ten kształtuje się na poziomie 90%, mamy jeszcze sporo do zrobienia – podsumowuje profesor Rutkowski.
Europejski Kongres Organizacji Pacjentów Onkologicznych „O równości w walce z rakiem” organizowany jest przez Łotewskie Stowarzyszenie Organizacji Pacjentów Onkologicznych „OncoAliance” we współpracy z Komisją Specjalną ds. Walki z Rakiem (BECA) Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie – poza środowiskiem medycznym – skierowane jest także do organizacji pozarządowych i instytucji rządowych z krajów bałtyckich.
W Kongresie udział weźmie ponad 30 uznanych na arenie międzynarodowej lekarzy, polityków, przedstawicieli rządów krajowych, Parlamentu Europejskiego (PE) i NGO-sów. Będą to m.in.: Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności; John Ryan, szef Dyrekcji ds. Zdrowia Publicznego WE; Bettina Ryll, założycielka Europejskiej Sieci Chorych na Czerniaka Skóry; Menia Koukougianni, współzałożycielka i szefowa organizacji pozarządowej „KARKINAKI” z Grecji oraz ministrowie zdrowia krajów bałtyckich. W wydarzeniu weźmie udział także Jacek Maciejewski, członek zarządu fundacji Rak’n’Roll.
– Z pewnością nigdy nie należy opuszczać okazji, by powtórzyć prawdy oczywiste dla nas, jako Europejczyków: miejsce zamieszkania nie może warunkować dostępu do diagnostyki i sposobu leczenia raka a przez to szans na powrót do zdrowia. Zmniejszanie nierówności w dostępie do leczenia onkologicznego jest wyzwaniem, jakie stoi obecnie przed całą Wspólnotą – podkreśla Jacek Maciejewski.
Kongres to jego zdaniem także dobra okazja dla organizacji pacjentów onkologicznych do dzielenia się dobrymi praktykami. – Oprócz artykułowania oczekiwań wobec systemu europejskiego oraz systemów rodzimych, warto także agregować pożyteczne doświadczenia europejskich NGO‑sów i wymieniać doświadczenia np. z obszaru działań profilaktycznych. Mam nadzieję, że także w innych krajach pojawiły się obserwacje, że straszenie ludzi rakiem jako działanie profilaktyczne jest nieskuteczne i trzeba szukać sposobów takiego oddziaływania na społeczeństwo, by realnie upowszechniać zachowania prozdrowotne i utrudniać rakowi życie – zauważa Jacek Maciejewski.
Źródło: materiały prasowe