Priorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPriorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Priorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE

– Choć wyzwań jest sporo, trzeba stwierdzić, że Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mamy całkiem wysoki wskaźnik refundacji terapii oraz znaczący przyrost badań niekomercyjnych. Zajmujemy także 11 miejsce pod względem liczby badań klinicznych na świecie. To bez wątpienia nasza mocna strona twierdzi profesor Rutkowski.

– Jeśli chodzi o skuteczność leczenia chorych na nowotwory, kluczowym wskaźnikiem długofalowym są wyleczenia chorego. Nawet jeśli w odniesieniu do innych krajów z naszego regionu nie wypadamy najgorzej pod względem współczynnika 5-letnich przeżyć, który wynosi w Polsce, np. w czerniakach skóry ok. 70% – to w odniesieniu do Niemiec, gdzie współczynnik ten kształtuje się na poziomie 90%, mamy jeszcze sporo do zrobienia podsumowuje profesor Rutkowski.

Europejski Kongres Organizacji Pacjentów Onkologicznych „O równości w walce z rakiem” organizowany jest przez Łotewskie Stowarzyszenie Organizacji Pacjentów Onkologicznych „OncoAliance” we współpracy z Komisją Specjalną ds. Walki z Rakiem (BECA) Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie – poza środowiskiem medycznym – skierowane jest także do organizacji pozarządowych i instytucji rządowych z krajów bałtyckich.

W Kongresie udział weźmie ponad 30 uznanych na arenie międzynarodowej lekarzy, polityków, przedstawicieli rządów krajowych, Parlamentu Europejskiego (PE) i NGO-sów. Będą to m.in.: Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności; John Ryan, szef Dyrekcji ds. Zdrowia Publicznego WE; Bettina Ryll, założycielka Europejskiej Sieci Chorych na Czerniaka Skóry; Menia Koukougianni, współzałożycielka i szefowa organizacji pozarządowej „KARKINAKI” z Grecji oraz ministrowie zdrowia krajów bałtyckich. W wydarzeniu weźmie udział także Jacek Maciejewski, członek zarządu fundacji Rak’n’Roll.

Z pewnością nigdy nie należy opuszczać okazji, by powtórzyć prawdy oczywiste dla nas, jako Europejczyków: miejsce zamieszkania nie może warunkować dostępu do diagnostyki i sposobu leczenia raka a przez to szans na powrót do zdrowia. Zmniejszanie nierówności w dostępie do leczenia onkologicznego jest wyzwaniem, jakie stoi obecnie przed całą Wspólnotą – podkreśla Jacek Maciejewski.

Kongres to jego zdaniem także dobra okazja dla organizacji pacjentów onkologicznych do dzielenia się dobrymi praktykami. – Oprócz artykułowania oczekiwań wobec systemu europejskiego oraz systemów rodzimych, warto także agregować pożyteczne doświadczenia europejskich NGO‑sów i wymieniać doświadczenia np. z obszaru działań profilaktycznych. Mam nadzieję, że także w innych krajach pojawiły się obserwacje, że straszenie ludzi rakiem jako działanie profilaktyczne jest nieskuteczne i trzeba szukać sposobów takiego oddziaływania na społeczeństwo, by realnie upowszechniać zachowania prozdrowotne i utrudniać rakowi życiezauważa Jacek Maciejewski.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.