Prezydent podpisał ustawę o jakości w opiece zdrowotnej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrezydent podpisał ustawę o jakości w opiece zdrowotnej - dlaszpitali.pl

Prezydent podpisał ustawę o jakości w opiece zdrowotnej

opm-dlaszpitali-o-jakosci-w-opiece-zdrowotnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 sierpnia ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. „Celem ustawy jest wdrożenie rozwiązań prawno­‑organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości w ochronie zdrowia” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Zgodnie z zapisami ustawy, system jakości w opiece zdrowotnej będzie się opierał na czterech filarach: autoryzacji, wewnętrznym systemie zarządzania jakością i bezpieczeństwem, akredytacji oraz rejestrach medycznych.

Podmioty, które udzielają świadczeń finansowanych na podstawie umowy z NFZ będą zobowiązane do wprowadzenia wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem. System ma służyć zapobieganiu występowaniu zdarzeń niepożądanych i ma opierać się na stosownych zasadach, procedurach, metodach oraz opisach stanowisk pracy.

W ramach wewnętrznego systemu jakości i bezpieczeństwa podmiot leczniczy będzie obowiązany do:

• wdrażania rozwiązania służącego identyfikacji ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych i zarządzania tym ryzykiem w ramach udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
  • identyfikowania obszarów priorytetowych dla poprawy jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
  • określania kryteriów i metod potrzebnych do zapewnienia skutecznego nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
  • okresowego monitorowania i oceniania jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
  • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
  • zapewnienia dostępu do szkoleń służących uzyskaniu i podnoszeniu kompetencji personelu w zakresie jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń;
  • prowadzenia badań opinii i doświadczeń pacjentów na podstawie ankiety.

Autoryzacja będzie możliwa do uzyskania na okres 5 lat przez szpitale, które prowadzą wewnętrzny system zapobiegania zdarzeniom niepożądanym. Za wydawanie, odmowę wydania lub wycofanie autoryzacji dla placówki szpitalnej będzie odpowiedzialny prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ustawie znalazły się również zapisy o wprowadzeniu akredytacji, która będzie miała na celu „potwierdzenie spełniania przez podmiot wykonujący działalność leczniczą standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz funkcjonowania tego podmiotu”. Akredytacja będzie przyznawana placówkom na okres 4 lat przez ministra zdrowia. Za przygotowanie standardów akredytacyjnych będzie odpowiadała Rada Akredytacyjna.

W podpisanej przez prezydenta ustawie znalazły się również zapisy dotyczące zasad tworzenia, prowadzenia i finansowania rejestrów medycznych. „Jednym z celów przetwarzania danych w rejestrach medycznych będzie monitorowanie jakości świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z kilkoma wyjątkami.

Źródło: www.prezydent.pl, www.prawo.pl

Czytaj też: „Polskie zdrowie 2.0” – raport PAN o poszukiwaniu dodatkowych mechanizmów i źródeł finansowania systemu ochrony zdrowia na lata 2023-2027