Powstaje Grupa Robocza ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego w ramach Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Powstaje Grupa Robocza ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego w ramach Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

opm-dlaszpitalli-powstaje-grupa-robocza-ds-spraw-bezepiczengo-dostepu-naczyniowego
fot. mat. prasowe

Rada Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali powołała Grupę Roboczą mającą na celu poprawę standardów opieki medycznej oraz zwiększenia bezpieczeństwa personelu medycznego i pacjentów.

Jak wynika z raportu „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent” zaledwie 24% szpitali każdorazowo stosuje do pobierania krwi pacjenta zamknięte systemy, aby uzyskać materiał biologiczny do badań. Natomiast kaniule bezpieczne minimalizujące ryzyko zakłucia stosuje mniej niż połowa (43%) jednostek szpitalnych (1). Zdaniem ekspertów zadbanie o bezpieczny sprzęt i procedury jest niezbędne, by pacjenci mogli otrzymać pomoc najwyższej jakości.

Bezpieczny dostęp naczyniowy i prowadzenie infuzji zgodnie z najwyższymi standardami odgrywają niezwykle istotną rolę w wielu obszarach medycyny, takich jak: infuzja roztworów, żywienia pozajelitowego i płynów infuzyjnych, zabiegi hemodializy, transfuzje preparatów krwi i krwiopochodnych oraz różnego rodzaju procedury diagnostyczne i terapeutyczne. W przeszłości zdarzały się przypadki infekcji, powikłań, a także innych zagrożeń związanych z niewłaściwym postępowaniem z dostępem naczyniowym i infuzją. Wprowadzenie wysokich standardów bezpieczeństwa oraz ścisłe przestrzeganie procedur może zmniejszyć ryzyko powikłań i niepożądanych zdarzeń, takich jak krwawienia w miejscu nakłucia żyły, niezamierzone nakłucia tętnic i nerwów, krwawienia w miejscu wprowadzenia kaniul i cewników, wynaczynienia roztworów, infekcje krwi związane z obecnością dostępów naczyniowych, czy wielokrotne, nieskuteczne kaniulacje.

Grupa Robocza ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego podjęła wyzwalanie opracowania wytycznych i rekomendacji dotyczących bezpiecznych procedur związanych z dostępem naczyniowym i infuzją, uwzględniających najlepsze praktyki, aktualne badania naukowe i wytyczne światowe oraz konsultacje ze specjalistami. Eksperci z Grupy Roboczej planują m.in.:

  • stworzyć strategię wyboru odpowiedniego dostępu naczyniowego;
  • prowadzić promocję bezpiecznej infuzji w szpitalach;
  • budować świadomość wokół procedur kaniulacji i infuzji;
  • tworzyć zespoły infuzyjne.

Bezpieczeństwo pacjenta jest naszym priorytetem. Chcemy aby w polskich szpitalach procedury uzyskiwania dostępów naczyniowych i prowadzenia infuzji były wykonywane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko infekcji i możliwych powikłań. Dzięki współpracy specjalistów z różnych dziedzin ochrony zdrowia, organizacji branżowych i producentów sprzętu, mamy nadzieję wprowadzić pozytywne zmiany w tej dziedzinie – stwierdził przewodniczący grupy Maciej Latos, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego.

Czytaj też: Wyniki cząstkowe Raportu startupów medycznych “Top Disruptors in Healthcare”

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy