Niemal 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNiemal 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce - dlaszpitali.pl
Reklama

Niemal 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce

opm-dlaszpitali-polski-rynek-chirurgii-robotycznej-robot-da-vinci
fot. iStock

W 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę niemal 900 zabiegów w asyście robotów da Vinci – wynika z danych Synektik, wyłącznego dystrybutora tego systemu w Polsce. – Polski rynek chirurgii robotycznej zanotował w ubiegłym roku dynamiczny wzrost, dzięki czemu nasi pacjenci mogą się leczyć na najnowocześniejszym sprzęcie na świecie – przekonuje Artur Ostrowski, członek zarządu Synektik.

Według szacunków producenta sprzętu robotycznego da Vinci, w 2019 r. przeprowadzonych zostało w skali świata około 1,25 mln operacji z wykorzystaniem niemal 5,5 tys. tego typu systemów. W Polsce rynek robotyki chirurgicznej jest nadal w początkowym stadium rozwoju. Największym wyzwaniem jest nie tyle sam zakup systemu robotycznego przez szpitale, co przede wszystkim wykształcenie odpowiedniej kadry lekarzy operatorów.

–  Rok 2018 kończyliśmy z pięcioma autoryzowanymi systemami robotycznymi da Vinci w Polsce, przy czym aż cztery z nich zostały pozyskane przez szpitale w czwartym kwartale. Kluczową rolę dla skutecznej i bezpiecznej implementacji tej technologii odgrywa proces szkolenia operatorów, bo systemy robotyczne pozostają przede wszystkim narzędziami w rękach wysoko wykwalifikowanych chirurgów. W efekcie w roku 2018 mieliśmy około 60 zabiegów zrealizowanych przy wsparciu da Vinci. Rok 2019 zamykamy już z ośmioma systemami i niemal 900 przeprowadzonymi operacjami. Liczymy, że dynamika wzrostu zostanie utrzymana przez polski rynek chirurgii robotycznej także w 2020 r.  – deklaruje Artur Ostrowski, członek zarządu Synektik.

Czytaj także: Robotyka chirurgiczna w Polsce – prognozy na lata 2020-2023

Systemy da Vinci umożliwiają wykonywanie niezwykle skomplikowanych procedur operacyjnych przy użyciu minimalnie inwazyjnych technik. System robotyczny da Vinci optymalizuje ruchy operatora poprzez eliminację naturalnego drżenia mięśni i poprawienie pola widzenia. To pozwala lekarzom istotnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej. Precyzja nacięć i ich niewielkie rozmiary sprawiają, że zabieg wiąże się z mniejszym obciążeniem dla pacjentów. Szybciej wracają oni do zdrowia oraz pełnej aktywności życiowej i zawodowej.

–  Coraz więcej polskich szpitali, także publicznych, docenia korzyści, jakie oferuje chirurgia robotyczna. Niska utrata krwi, minimalizacja powikłań, mniejsze blizny pooperacyjne wpływają na przyspieszenie rekonwalescencji, co wiąże się u pacjentów z dużo krótszym pobytem w szpitalu i powrotem do pełni sił. Wszystko to sprawia, że choć samo użycie robota pozostaje droższe niż klasyczna operacja, rozwój chirurgii robotycznej wiąże się dla całego polskiego systemu ochrony zdrowia z wymiernymi oszczędnościami – dodaje Artur Ostrowski.

Zabiegi z udziałem systemu da Vinci przeprowadzane są w Polsce zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych: we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Wieliszewie i Siedlcach.

Źródło: mat. pras.

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.