Polska liderem szkoleń symulacyjnych w Europie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolska liderem szkoleń symulacyjnych w Europie - dlaszpitali.pl

Polska liderem szkoleń symulacyjnych w Europie

opm-dlaszpitali-polska-liderem-szkolen-symulacyjnych-w-europie
fot. mat. prasowe

Polska jest pierwszym krajem w Europie, który stworzył krajowy program oceny wszystkich endoskopowych i laparoskopowych procedur chirurgicznych. To dobra wiadomość. Coraz więcej ośrodków szkoleniowych medycznych na świecie przechodzi z tradycyjnej metody kształcenia na rzecz nauki i egzaminowania w oparciu o symulację medyczną.

Profesor Michał Pirożyński jest kierownikiem Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP w Warszawie. Jego autorski kurs podyplomowy z bronchoskopii jest jednym z pierwszych, które wprowadziły obowiązkowy program szkolenia symulacyjnego. Co to oznacza w praktyce? Każdy lekarz, który ubiega się o możliwość wykonywania zabiegów bronchoskopowych, musi wykazać certyfikowany poziom biegłości w wykonywaniu procedur, przed kontaktem z pacjentami.

Dotychczasowy model praktyki jest niewystarczający, jeśli chodzi o wykonywanie bronchoskopii u pacjentów w stanie krytycznym, z ostrą niewydolnością oddechowąmówi prof. Pirożyński. – Nie tylko jest to klinicznie nieuzasadnione, ale także nieetyczne. To są ludzie, a nie świnki morskie. Jednak wiele placówek szkoleniowych wciąż stosuje starą metodę edukacji według modelu Halsteda. Przez wiele lat my, moi koledzy i ja, opracowywaliśmy techniki szkolenia symulacyjnego, które czynią bronchoskopię bezpieczniejszą i bardziej skuteczną.

Profesor Pirożyński przeprowadził tysiące zabiegów bronchoskopii w ciągu ponad 50-letniej kariery. W tym czasie obserwował ogromne postępy w rozwoju technik chirurgicznych i sprzętu do wykonywania zabiegów. Na początku bronchoskopię wykonywano za pomocą sztywnych metalowych endoskopów wprowadzanych do dróg oddechowych pacjenta. Często procedury te przeprowadzano w znieczuleniu miejscowym, co oznaczało, że pacjenci byli świadomi przez cały czas. Szkolący się młodzi lekarze mieli swojego mentora i uczyli się „w trakcie wykonywania pracy na żywym pacjencie”.

Pamiętam wyraźnie pierwszy raz, gdy wykonałem samodzielnie bronchoskopięwspomina prof. Pirożyński. – Pacjentką była 78-letnia kobieta, u której konieczne było odessanie płynu z dróg oddechowych. Byłem przerażony, ale miałem dwie rzeczy na swoją korzyść: po pierwsze, pacjentka miała już wcześniej wykonywaną podobną procedurę, a po drugie, nie miała zębów, co znacznie ułatwiło wprowadzenie endoskopu! Ostatecznie była o wiele bardziej zrelaksowana ode mnie, ale od tego momentu zdałem sobie sprawę, że ówczesny model praktyki nie jest zrównoważony. Musiało istnieć lepsze rozwiązanie.

Czytaj też: Eksperci: Sytuacja szpitali powiatowych z roku na rok się pogarsza

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.