Polska kardiologia stoi przed nowymi wyzwaniami dlaszpitali.plPolska kardiologia stoi przed nowymi wyzwaniami

Polska kardiologia stoi przed nowymi wyzwaniami

opm-dlaszpitali-polska-kardiologia-stoi-przed-wyzwaniami
fot. iStock

67 tysięcy zgonów więcej rok do roku to tylko częściowo wina pandemii COVID-19. Wzrost umieralności w Polsce był prognozowany już wcześniej. Niepokojące tendencje i spadki liczb wykonywanych procedur w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii kardiologicznej można potraktować jako papierek lakmusowy dla sytuacji w całej polskiej kardiologii. Pewne jest jedno: czeka nas poważne wyzwanie – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Podczas dorocznej konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2021 prof. Jarosław Kaźmierczak zaprezentował najnowsze dane dotyczące kardiologii, w tym dziedzin elektrofizjologii i elektroterapii kardiologicznej. Ekspert zwrócił uwagę na wysoką liczbę odzwierciedlającą nadwyżkę zgonów z dowolnej przyczyny w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku. To o 67 tysięcy zgonów więcej rok do roku. Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii tak wysoki wskaźnik nie jest jednak wyłącznie efektem pandemii COVID-19.

Polska kardiologia po pandemii

Już przed pandemią koronawirusa statystycy przewidywali, że w 2020 roku będzie w Polsce o około 7 tysięcy zgonów więcej niż w roku poprzednim. Mimo potężnej nadwyżki covidowej, wynoszącej blisko 61 tysięcy zgonów, tendencja i tak była niepokojąca. Okazuje się, że wzrost nadmiarowych zgonów w 17 proc. przypadków był związany ze schorzeniami układu krążenia. W innych grupach chorobowych nie odnotowano tak wysokich wzrostów. To oznacza, że schorzenia sercowo-naczyniowe to główna przyczyna nadumieralności Polaków. Czeka nas poważne wyzwanie związane ze skutecznym ograniczaniem zachorowań na choroby serca i naczyń, a także ze skuteczną diagnostyką, terapią i opieką kardiologicznąmówi prof. Jarosław Kaźmierczak, kierownik Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

W dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii kardiologicznej uwagę eksperta zwróciły znaczące spadki w liczbie wykonywanych procedur. Do roku 2019 notowano wyraźny i stały wzrost liczby procedur ablacji podłoża arytmii. Tymczasem w 2020 odnotowano 11 proc. spadek rok do roku. Wszczepień i wymian urządzeń wszczepialnych, takich jak np. stymulatory serca, było w 2020 roku mniej o 16 proc. Także w zakresie innych procedur elektrofizjologii i elektroterapii kardiologicznej w 2020 roku odnotowano spadki wynoszące od kilku do kilkunastu procent.

Polska kardiologia stoi przed nowymi wyzwaniami

Na niewydolność serca choruje w Polsce nawet 1,2 mln osób. Co piąty Polak po 65-tym roku życia ma jakąś formę migotania przedsionków. To dane, które były alarmujące już przed pandemią COVID-19. Dziś, biorąc pod uwagę nowe informacje dotyczące rosnącej liczby zaostrzeń kardiologicznych schorzeń przewlekłych i tendencje dotyczące nadumieralności musimy bić na alarm. Opieka kardiologiczna to obszar wymagający szczególnej troski i pilnych działań nakierowanych na poprawę sytuacji chorych. Przed nami poważne wyzwanie i wieloletnia walka o serca Polaków mówi prof. Jarosław Kaźmierczak.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj więcej: TELEREH-HF – telemedycyna w rehabilitacji kardiologicznej

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.