Polscy lekarze opracowali nowy sposób wykonywania kriobiopsji z płuca
Zespół lekarzy z Białegostoku i Szczecina opracował nowy sposób kriobiopsji z płuca, która jest pomocna w diagnozowaniu chorób płuc. W ocenie specjalistów, to metoda mniej inwazyjna, prostsza i bezpieczniejsza dla pacjentów.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Białymstoku przedstawiono mediom szczegóły dotyczące nowej metody, zastosowanej dotąd u trzech pacjentów tego szpitala.
Nową metodę opracował zespół lekarzy: kierownik II Kliniki Chorób Płuc, Raka Płuc i Chorób Wewnętrznych w USK w Białymstoku prof. Robert Mróz oraz dr hab. Jarosław Pieróg z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji w SP Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.
Jak mówił dziennikarzom prof. Mróz, w diagnostyce chorób płuc – podejrzenia nowotworu, który lokalizuje się w płucach obwodowo czy chorób śródmiąższowych – potrzebne jest uzyskanie materiału do badania. Nowa metoda opracowana jest na podstawie metody opublikowanej niedawno przez japońskich specjalistów.
Mróz wyjaśnił, że do tej pory pobranie miąższu płuca wykonywane było w ogólnym znieczuleniu pacjenta przy z zaangażowany zespołu anestezjologicznego. Po intubacji – jak opisywał lekarz – do tchawicy wkładano przyrząd – sztywny bronchoskop, który ma kształt metalowej rurki. Wskazał, że taki sposób wiąże się z obciążeniem pacjenta, ale również z ryzykiem uszkodzenia tchawicy. Następnie do sztywnego bronchoskopu, który ma zabezpieczać drogi oddechowe przed ewentualnym krwawieniem, był wprowadzany bronchoskop miękki i sonda krio, aby poprzez zamrożenie pobrać materiał.
Czytaj też: W Zabrzu powstał nowatorski program wykrywania zaburzeń lipidowych u dzieci