Pacjenci wentylowani mechanicznie skarżą się na wysokie ceny energii elektrycznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPacjenci wentylowani mechanicznie skarżą się na wysokie ceny energii elektrycznej - dlaszpitali.pl
Reklama

Pacjenci wentylowani mechanicznie skarżą się na wysokie ceny energii elektrycznej

opm-dlaszpitali-pacjenci-wentylowani-mechanicznie-skarza-sie-na-wysokie-ceny-energii-elektrycznej
fot. iStock

Czarne chmury zawisły nad pacjentami wentylowanymi w związku z podwyżkami cen prądu. Chorzy objęci respiratoterapią domową wymagają dostępu do sprzętu utrzymującego im oddech, który działa tylko dzięki energii elektrycznej.

Ceny prądu szybują w górę, a chorzy boją się o wysokość dodatkowych rachunków. Dla tych pacjentów to sprawa życia i śmierci, a na ten moment nie mają żadnej pomocy finansowej czy ulg od rządu. Obecne limity KWh dla osób z niepełnosprawnościami są zbyt niskie (2600 KWh), a nie wszyscy wentylowani posiadają nawet orzeczenie o niepełnosprawności. Aby chorych mogło stać na leczenie, potrzebowaliby co najmniej 1500 dodatkowych KWh – tyle zużywa ich aparatura. Jak przetrwają nadchodzącą zimę?

Pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych jest w Polsce ok. 10 tys. Wśród nich są pacjenci wentylowani inwazyjnie, którzy wymagają ciągłego podłączenia do aparatury utrzymującej ich życie oraz pacjenci wentylowani nieinwazyjnie, którzy korzystają ze wsparcia aparatury nawet do niemal doby. Chorzy od blisko roku mierzą się z niepewnością co do dalszych losów świadczenia wentylacji mechanicznej, wstrzymanymi przyjęciami pacjentów (na skutek obniżki wyceny taryf), planowaną reformą świadczenia, której szczegóły wciąż nie są znane, czy strachem o to, czy personel medyczny nadal będzie wspierał ich w domach (w związku z podwyżkami płac w szpitalach), a obecnie rosnące rachunki za prąd, to kolejne zagrożenie wiszące nad ich życiem.

Sprzęt, który daje oddech

Wyróżniamy dwie główne aparatury, z których korzystają pacjenci wentylowani mechanicznie: koncentrator tlenu oraz respirator – nie są to aparatury zamienne. Większość z pacjentów chorujących na przewlekłą niewydolność oddechową w warunkach domowych musi korzystać z obydwu sprzętów. Zarówno koncentrator tlenu, jak i respirator nie działają bez dostępu do prądu.

Mój tata korzysta z respiratora i koncentratora tlenu. Od początku 2022 roku do 20 września mamy już zużyte 3060 kWh, a jeszcze nie ma końca roku. Bez sprzętu taty nasze zużycie wynosiło rocznie 1400 kWh. Bardzo oszczędzamy prąd, ale mimo to sprzęt pochłania ogromną ilość energii i chodzi 24 godz. na dobę mówi z przerażeniem córka pacjenta wentylowanego, Sylwia Rembek.

Czytaj też: Zachorowalność na nowotwory rośnie, a system opieki onkologicznej wymaga reform

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.