Organizacje pacjenckie komentują nowy model opieki nad chorymi z niewydolnością oddechową - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Organizacje pacjenckie komentują nowy model opieki nad chorymi z niewydolnością oddechową

To, że bardzo niepokoją nas proponowane zmiany w opiece, to mało powiedziane. Nie rozumiemy, dlaczego zamiast udoskonalać świadczenie wentylacji mechanicznej, które działa w Polsce już przeszło 20 lat, ktoś wpadł na pomysł, aby je zrewolucjonizować. Przedłożony nowy model świadczenia nie tylko jeszcze bardziej ogranicza jego dostępność dla nowych pacjentów, ale jednocześnie pozbawia dużą grupę chorych regularnej opieki specjalistów od wentylacji. Zamiast wizyt domowych personelu medycznego ma je zastąpić telemonitoring, wizyty interwencyjne i wizyty w specjalistycznych przychodniach. Co oznacza, że owi pacjenci wentylowani będą musieli czekać w wielomiesięcznych kolejkach i nierzadko jeździć do innych miast. Znacznie wydłuży to też kolejki w przychodniach i będą oni blokować miejsca innym chorym. Chce się zniszczyć wypracowany i sprawnie działający od wielu lat system opieki aby zyskać pozorne i krótkotrwałe oszczędności. Zapominając o tym, że nowych pacjentów wymagających wsparcia oddechu stale przybywa – kwituje Joanna Wilmińska, prezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM, prawniczka, pacjentka wentylowana mechanicznie inwazyjnie od 11 lat.

Pacjenci zgłosili bardzo dużo uwag do dokumentu i krytykują jego główne założenia. To stawia przed nami pytanie: co będzie dalej? Nieuniknione, z uwagi na ilość zastrzeżeń, że nowy model opieki zostanie odrzucony w całości i proces badania potrzeb pacjentów oraz rozmów rozpocznie się od początku.

Pacjenci pozostawieni bez gwarantowanej opieki

Nowe zmiany w opiece nad pacjentami leczonymi respiratorami nie spotkały się z zadowoleniem pacjentów. Dokument AOTMiT budzi oburzenie przede wszystkim dlatego, że zakłada likwidację gwarantowanych wizyt personelu medycznego w domu pacjenta. Również eksperci ze środowiska lekarskiego zwracają uwagę na niekorzystne założenia planowanych zmian.

Założenia organizacyjne nowego modelu opieki niestety nie spełnią zakładanych celów z punktu widzenia pacjenta, a wręcz przeciwnie znacznie pogorszą dostęp do świadczeń i jakość tej opieki. Nowy model przedstawiony przez AOTMiT zakłada likwidację stałych konsultacji lekarskich i wizyt pielęgniarskich w domu pacjenta, przez co zostawia go bez regularnej profesjonalnej opieki medycznej. Wyłącznie wizyty interwencyjne tego nie zapewnią podkreśla dr n. med. Jacek Nasiłowski, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, kierownik poradni domowego leczenia tlenem przy Klinice Chorób Wewnętrznych, Pulmonologii i Alergologii WUM.

Kogo dotyczą planowane zmiany?

Pacjentów wentylowanych mechanicznie domowo jest w Polsce ok. 10 tys. Dzięki świadczeniu w ramach opieki długoterminowej, mogą zostać zakwalifikowani do specjalistycznej terapii i opieki w domu przez specjalistów. W Polsce już od około 20 lat funkcjonuje to świadczenie, a chorych niestety stale przybywa. Są to pacjenci przede wszystkich z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) i innymi chorobami układu oddechowego, czy nerwowo-mięśniowego. Chorych na POChP mamy aż ok. 2 miliony, a część z nich w niedługim czasie może wymagać objęcia opieką wentylacyjną. Z uwagi chociażby na coraz większe zanieczyszczenie powietrza, musimy się liczyć z tym, że każdy z nas może potrzebować takiej opieki. Do naszych czynników ryzyka zachorowania dochodzi jeszcze smog i brak systemu szybkiej diagnostyki. W Europie Zachodniej pacjentów wentylowanych mechanicznie jest w populacji nawet 4-krotnie więcej na 100 tys. mieszkańców niż w Polsce. Opieka wentylacji domowej jest wzorowana na dobrych praktykach zachodnioeuropejskich, a teraz stoi nad przepaścią.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy