Oprogramowanie integrujące kluczowe zadania sprzętu na jednej platformie
Stale rosnąca liczba urządzeń medycznych i sprzętu wykorzystywanego w sali operacyjnej stanowi duże wyzwanie dla personelu sali operacyjnej i personelu pielęgniarskiego. Wynika to z faktu, że nawet w sytuacjach stresowych muszą być w stanie obsługiwać sprzęt bez popełniania błędów. Różne interfejsy użytkownika i systemy, które nie są ze sobą kompatybilne, mogą utrudniać pracę. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji powstało CuratOR Caliop (EIZO GmbH, Niemcy), oprogramowanie integrujące kluczowe zadania sprzętu na jednej platformie. Wszystkie podłączone do niego elementy dzięki prostej i intuicyjnej nawigacji można łatwo obsługiwać z jednego stanowiska. Caliop składa się z szeregu elementów oprogramowania, które można zakupić indywidualnie zgodnie z potrzebami danego oddziału, dostosowując oprogramowanie do aktualnych wymagań, i rozszerzać w miarę pojawiania się nowych potrzeb.
Niezależnie od lokalnie instalowanych elementów, Caliop ułatwia podstawową pracę w sali operacyjnej/zabiegowej poprzez szereg podstawowych funkcji, takich jak deska rozdzielcza, stopery i timery. Element Caliop vm uruchamia funkcje zarządzania wideo dla wszystkich dostępnych źródeł. Wszystkie źródła obrazów podłączone do systemu są wyświetlane w postaci uporządkowanych, wyraźnie oznaczonych miniatur. Caliop uwidacznia również wyświetlacze podłączone do systemu, jak np. monitory zewnętrzne, oraz obsługiwane konfiguracje układu. Źródła wideo można wybrać i przypisać do żądanego monitora lub układu za pomocą jednego kliknięcia myszy lub dotknięcia ekranu. Istniejące połączenia są wskazywane wizualnie. Rozmiar wyświetlanych źródeł i celów można łatwo dostosować za pomocą przycisków skalowania. Element Caliop doc odpowiada za dokumentację procedur i archiwizację obrazów ze wszystkich dostępnych źródeł wideo. Moduł zarządzania pacjentami oferuje dostęp do list pacjentów, ręczne tworzenie nowych danych pacjentów oraz możliwość zarządzania tymi danymi. Moduł rejestracji pozwala na szybką orientację dzięki widocznym na ekranie miniaturom, odpowiadającym poszczególnym źródłom wideo. Nagrywanie obrazu z odpowiedniego źródła można rozpocząć i zatrzymać za pomocą odpowiednich przycisków, można też wykonywać zdjęcia migawkowe podczas rejestracji danego zabiegu procedury.
Moduł archiwizacji pokazuje wszystkie obrazy zarejestrowane w systemie. Preferencje wyświetlania zarchiwizowanych obrazów można ustalić za pomocą paska modułu.
Z tej listy nagrań użytkownicy mogą indywidualnie wybierać i wyświetlać obrazy do zarchiwizowania za pomocą jednego kliknięcia myszy lub ekranu dotykowego.
Element Caliop con służy do połączenia oprogramowania z listą roboczą DICOM i systemami PACS lub HL7. Moduł łączący pozwala na zintegrowanie Caliop doc z systemem informacji szpitalnej. Dane pacjentów są więc dostępne w Caliop w sposób ciągły; zarejestrowane filmy i ujęcia mogą być łączone z danymi pacjenta w szpitalnym systemie informacyjnym i archiwizowane. Połączenie przez listę roboczą DICOM i HL7 obsługuje wybór danych pacjentów z infrastruktury IT szpitala. Pamięć DICOM służy do eksportowania obrazów wygenerowanych podczas zabiegu. Obsługuje również połączenia z archiwami niemedycznymi.