Ogólnopolski Przegląd Medyczny 4/2020 już dostępny!
Szanowni Państwo!
Wciąż trudna do opanowania pandemia koronawirusa gwałtownie i mocno przeorientowała priorytety związane z funkcjonowaniem jednostek ochrony zdrowia. Konieczność szybkiej adaptacji do nowych warunków dotknęła zarówno sfery organizacji pracy, przygotowania i wykorzystania posiadanych zasobów kadrowych i, co oczywiste, także infrastruktury technicznej obiektów oraz ich wyposażenia w aparaturę medyczną, w szczególności tę przeznaczoną do przeciwdziałania skutkom COVID-19.
Również i my staramy się na bieżąco reagować na aktualne potrzeby naszych partnerów i czytelników, zwracając szczególną uwagę na rolę dostępnych technologii, użytecznych w czasie pandemii. Dotyka ona oczywiście wielu obszarów szpitali, ale w przygotowaniu do walki o zdrowie i życie pacjentów przechodzących zakażenie w sposób krytyczny koncentruje się głównie w obszarach oddziałów chorób zakaźnych oraz oddziałów intensywnej terapii. O ile obszary te nawet z racji swych standardowych zadań były wysycone sprzętem wysokiej klasy, o tyle musiały i nadal muszą mierzyć się z dodatkowym zagrożeniem epidemiologicznym oraz niedogodnościami, jakie są związane z używaniem specjalistycznych środków ochrony osobistej, nową organizacją pracy czy czynnościami zapewniającymi profilaktykę zakażeń szpitalnych. To też okres wzmożonej pracy dla inżynierów medycznych, pracowników działów aparatury i działów technicznych, którzy oprócz czynności zapewniających bieżące utrzymanie w ruchu (często przy ograniczonej dostępności serwisów firmowych) muszą również w przyśpieszonym tempie analizować przydatność ofert służących do wyposażania oddziałów w sprzęt diagnostyczny, podtrzymujący i monitorujący funkcje życiowe czy zapewniający dekontaminację pomieszczeń oraz używanych w obiektach szpitalnych wyrobów, sprzętu i narzędzi.
Zaistniała sytuacja uruchomiła bowiem ogromny, jak się okazuje, do tej pory, często niedoceniany rynek urządzeń, które mogą być pomocne w zachowaniu odpowiednich standardów epidemiologicznych, stwarzając jednak pewnego rodzaju zagrożenie dla użytkownika, często niemającego orientacji, jakie obiektywne kryteria przyjąć, by te nowe lub szerzej nieznane technologie zastosować. Gdy dodamy do tego liczne komplikacje o charakterze logistycznym (braki towarowe, problemy z transportem, dostępnością do obiektów i jego dróg transportowych), widzimy, że wyzwania związane z wdrażaniem nowych technologii są w tej sytuacji szczególne. Jeszcze raz okazało się przy tym, że nieprzewidziana sytuacja zdrowotna i społeczna, jaką okazał się koronawirus, zweryfikowała istniejące procedury skuteczniej niż najsurowsza nawet instytucja akredytująca…
Ale nawet w tej sytuacji warto wyciągnąć i utrwalić pozytywne wnioski – jakże szybko przekonaliśmy się o skuteczności pracy zdalnej, szkoleń na odległość, a także cyfryzacji podpisów pełnych umów czy innej dokumentacji. To także impuls, by stawiać na rozwiązania sieciowe pozwalające na przesyłanie danych na odległość bez konieczności bezpośredniego kontaktu z innymi zainteresowanymi, co może być istotną wartością dodaną przy podobnych sytuacjach, które nas mogą dotknąć także w przyszłości. Stale też aktualne będzie zatem nasze założenie, aby przez dostępne publikacje wspierać i promować te rozwiązania technologiczne, które w istotny sposób wpływają na poprawę efektywności leczenia oraz racjonalne i kosztowo akceptowalne zarządzanie wyposażeniem szpitali.
Zapraszamy do lektury!
Marek Piotrowski
redaktor naczelny
i zespół „OPM-u”
W „OPM” 4/2020 m.in.:
- Szpitale Post-Covid projektowanie – modernizacja − budowa
- Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii w dobie pandemii COVID-19 – Rozmowa z prof. Januszem Andresem
- Rola technologii medycznych w OaiIT w kontekście zachorowań na COVID-19
Polecamy: Serwis sprzętu medycznego – optymalizacja kosztów na etapie zakupów urządzeń
Całe numer jest dostępny ONLINE dla zarejestrowanych użytkowników.