Szpitale post-COVID: projektowanie – modernizacja – budowa - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpitale post-COVID: projektowanie – modernizacja – budowa - dlaszpitali.pl

Szpitale post-COVID: projektowanie – modernizacja – budowa

OPM_4_20_temat_numeru_SZPITALE_POST_COVID_SZPITAL_KONTENEROWY_COVIDSzpital kontenerowy COVID przy Wojskowym Instytucie Medycznym ul. Szaserów

Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych aspektów związanych ze zmianą przestrzeni szpitalnych w związku z epidemią COVID-19. W artykule zostanie zaprezentowany także szpital modułowy zaprojektowany w celu leczenia ciężkich przypadków COVID-19 jako alternatywa dla zmiany szpitali ogólnych w szpitale jednoimienne.

Projektowanie szpitali to między innymi projektowanie bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Pandemia COVID-19 spowodowała zamknięcie szpitali dla odwiedzających i zamianę części szpitali ogólnych w tzw. szpitale jednoimienne. Setki tysięcy ludzi z dnia na dzień zostało odciętych od swoich bliskich, a duża część społeczeństwa nie miała dostępu do leczenia szpitalnego. Odwołano zabiegi planowe, zamknięto przychodnie i diagnostykę − leczone były tylko przypadki nagłe. Na SOR-ach nie było procedur związanych z pandemią, więc przed szpitalami zaczęły pojawiać się namioty dla chorych z podejrzeniem COVID-19. Powrót do zamkniętych szpitali to antyteza zasad healing environment – zasad, które po polsku nazwałem tworzeniem przestrzeni terapeutycznej i które są podstawą kształtowania nowoczesnych obiektów medycznych.

Obecna sytuacja wymaga wzmocnienia zasad bezpieczeństwa sanitarnego, ale warto, by udało się zachować jak najwięcej z idei kreowania przestrzeni te...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp