Nowoczesny stół chirurgiczny
Współczesna sala operacyjna coraz rzadziej prezentuje ten widok, do którego przyzwyczajeni byli chirurdzy przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Nowoczesne rozwiązania podążają w stronę coraz doskonalszej ergonomii i bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i personelu.
Przykładem może być np. stół chirurgiczny GOLEM (RQL s.r.o., Czechy) produkowany w szerokiej gamie modeli, co umożliwia każdemu użytkownikowi wybór designu i wyposażenia w pełni odpowiadającego jego wymaganiom.
Powierzchnia robocza stołu może się składać z 1 do 5 segmentów (ich liczba odpowiada cyfrze w oznakowaniu modelu), może mieć możliwość ustawienia w pozycji Trendelenburga (oznaczona jako T) i regulacji nachylenia bocznego (oznaczona jako B). Wysokość jest regulowana we wszystkich modelach. Regulację zapewnia cichy i niezawodny napęd elektryczny LINAK z kontrolą manualną.
Stoły są wyposażone w system elektroniczny z pamięcią 3 pozycji roboczych, które są po prostu ustawiane za pomocą odpowiedniego przycisku. Pochylenie oparcia jest również regulowane za pomocą napędu elektrycznego, ustawienie ruchomego segmentu nożnego – pneumatycznie, a ruchomego segmentu głowy – ręcznie za pomocą podwójnego przegubu.
Stoły z jedno- i dwusegmentowymi powierzchniami roboczymi są zwykle używane do prostych zabiegów chirurgicznych, okulistycznych czy laryngologicznych; cztero-i pięciosegmentowe są przeznaczone dla wszystkich specjalizacji zabiegowych i pozwalają na ustawienie wszystkich pozycji pacjenta.
Wytrzymała i stabilna rama jest wykonana ze stali nierdzewnej, polerowanej elektrochemicznie. Nadająca się do mycia i dezynfekcji powierzchnia robocza ma zdejmowaną tapicerkę wykonaną z czarnej antystatycznej sztucznej skóry. Stoły wyposażone są w listwy EURO do mocowania wszelkich potrzebnych akcesoriów.
Standardowa wersja stołu jest nieruchoma i posiada regulowaną wysokość nóg; istnieje również opcjonalna wersja mobilna na kółkach Ø 100 mm z hamulcem centralnym. Stół chirurgiczny jest zasilany ze standardowego gniazdka elektrycznego, ale może być również wyposażony we wbudowaną, w pełni automatyczną ładowarkę i akumulatory bezobsługowe. Częstotliwość ładowania wynosi 1-2 razy w tygodniu, w zależności od wykorzystania napędu elektrycznego.
Czytaj także: Projektowanie bloków operacyjnych