Nowoczesny SOR w Poznaniu otwarty. Już wkrótce rozpocznie przyjęcia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowoczesny SOR w Poznaniu otwarty. Już wkrótce rozpocznie przyjęcia - dlaszpitali.pl
Reklama

Nowoczesny SOR w Poznaniu otwarty. Już wkrótce rozpocznie przyjęcia

opm-dlaszpitali-sor
fot. Urząd Miasta Poznania

W czwartek, 4 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie dwóch pierwszych modułów Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. W modułach mieści się Szpitalny Oddział Ratunkowy razem z blokiem operacyjnym oraz oddziały zabiegowe.

Budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego – centrum medycyny interwencyjnej (etap I CZSK) Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczęła się w lipcu 2021 r. Placówka powstaje na terenie przekazanym Uniwersytetowi przez Miasto Poznań.

Zakończono pierwszą część budowy. Powstały dwa budynki – w jednym z nich mieścić się będzie m.in. szpitalny oddział ratunkowy (SOR), w drugim – inne oddziały. Oficjalnie otwarto je w czwartek, 4 kwietnia.

Inwestycja złożona z wielu etapów

To złożona inwestycja, w którą zaangażowane są Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny (wcześniej: szpital im. Heliodora Święcickiego). Jej całkowita wartość wynosi 860 mln zł. 

Budowa podzielona jest na etapy. Docelowo do 2025 roku na Grunwaldzie ma powstać szpital składający się z 5 modułów połączonych łącznikami. Pierwsze dwa z nich są już gotowe. To szpitalny oddział ratunkowy (SOR) razem z blokiem operacyjnym (15 sal) oraz oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii. Z nim połączony jest drugi budynek, w którym znajdą się oddziały zabiegowe. Na dachu zaplanowano lądowisko przeznaczone dla helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki połączeniu go z SOR-em pacjenci otrzymają szybszą diagnostykę, a nagłe przypadki będą mogły być skuteczniej leczone. 

Wkrótce mają też powstać trzy kolejne moduły, w których mieścić się mają szpitalne oddziały wielospecjalistyczne – prace przy ich budowie już trwają i są zaawansowane. W nich zaplanowano również część diagnostyczną, ambulatoryjną, laboratorium i aptekę szpitalną. 

To do tych pięciu budynków do 2026 roku przeniesiona ma być działalność lecznicza z zabytkowych obiektów szpitalnych przy ul. Długiej, Grunwaldzkiej i częściowo Przybyszewskiego.

– Będziemy też wspierać Uniwersytet Medyczny w kwestii przeniesienia pacjentów z oddziałów w Szpitalu Jonschera, by zwiększyć tam liczbę miejsc dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi, a także w rozbudowie dedykowanych im oddziałów w tej placówce – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Do dyspozycji lekarzy będzie wówczas ok. 500 łóżek. Zarówno dla nich, jak i dla pacjentów różnica będzie jednak kolosalna – znacząco poprawią się bowiem możliwości i komfort leczenia. Z zabytkowych budynków lekarze przejdą do nowoczesnych sal na miarę XXI wieku. Stworzone zostanie także zaplecze dydaktyczne, które zapewni doskonałe warunki kształcenia kolejnych pokoleń kadry medycznej.

Zaprojektowany według współczesnych standardów

Wykonawcą jest Warbud – spółka ma doświadczenie w stawianiu placówek medycznych, wcześniej pozyskała kontrakt na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka wraz z wyposażeniem. To jeden największych szpitali pediatrycznych w Polsce.

Koncepcja architektoniczna CZSK oparta jest o współczesne standardy projektowania obiektów szpitalnych. Przygotowali ją architekci z warszawskiej pracowni Archimed. To biuro architektoniczne, które specjalizuje się w projektowaniu budynków dla służby zdrowia. 

Niska zabudowa sprawi, że budynek będzie dobrze wpasowywał się w przestrzeń osiedla. 

Równocześnie modułowe bloki zapewnią optymalne wykorzystanie przestrzeni i efektywny układ ciągów komunikacyjnych. Dzięki temu działalność operacyjna i zabiegowa będą skumulowane w jednym miejscu, a drogi dla ruchu ambulatoryjnego i szpitalnego nie będą się krzyżować. 

Pokoje chorych będą 2-łóżkowe z własnym węzłem sanitarnym, możliwe jest też rozwiązanie, w którym dwie sale chorych będą miały łączoną łazienkę. Na każdym oddziale mieściły się będą również pokoje 1-osobowe. Koncepcja szpitala zakłada także przestrzeń, w której pacjenci będą mogli spotykać się z rodzinami podczas odwiedzin. Takie podejście umożliwia nie tylko stworzenie nowoczesnego obiektu pod względem medycznym, ale także zapewni komfortowe warunki pobytu.

Przenosiny pierwszych oddziałów do nowych obiektów rozpoczną się 19 kwietnia, a nowy SOR w lecznicy ma zacząć działać od 1 czerwca.

Źródło: Urząd Miasta Poznania

Czytaj też: WIM: Otwarto Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.