Nowoczesne terapie układu endokrynnego w Szpitalu na Klinach
Zaburzenia pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, w tym najczęstsze wśród nich choroby czynnościowe tarczycy jak jej nadczynność lub niedoczynność, a także guzy nienowotworowe i rak tarczycy to w ostatnich latach coraz powszechniej występujący problem, z którym pacjenci zwracają się do lekarzy specjalistów. Znalezienie lekarza endokrynologa, który przeprowadzi właściwą diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie, a także będzie monitorował stan pacjenta w czasie często długotrwałej terapii ze względu na przewlekły charakter schorzeń, nie jest jednak proste. Dlatego przy krakowskim Szpitalu na Klinach powstało Centrum Leczenia Chorób Tarczycy wraz z Poradnią Endokrynologiczną, których kadrę tworzą światowej klasy specjaliści chorób tarczycy – prof. dr hab. n. med. Filip Gołkowski i prof. dr hab. Marcin Barczyński. Centrum oferuje pełną diagnostykę oraz leczenie ambulatoryjne i operacyjne pacjentów ze schorzeniami układu endokrynnego (tarczycy, przytarczyc, nadnerczy oraz przysadki mózgowej), ze szczególnym uwzględnieniem onkologii endokrynologicznej.
Poradnia Endokrynologiczna przy Centrum Leczenia Chorób Tarczycy Szpitala na Klinach zajmuje się leczeniem zaburzeń czynnościowych tarczycy (nadczynności i niedoczynności), a także chorób autoimmunologicznych tarczycy, jak choroba Gravesa-Basedowa i Hashimoto oraz wola guzkowego.
Tarczyca to niezwykle istotny organ w naszym organizmie. Odpowiada za magazynowanie i uwalnianie do krwi dwóch kluczowych hormonów: tyroksyny T4 oraz trójjodotyroniny T3, które wpływają na pracę układu rozrodczego, nerwowego, sercowo-naczyniowego, jak również są odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm. Objawy towarzyszące zaburzeniom pracy tarczycy pozostają często niezauważone bądź są lekceważone przez pacjentów, a niepodjęcie odpowiedniego leczenia może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia – mówi specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog prof. dr. hab. n. med. Filip Gołkowski z Poradni Endokrynologicznej przy Szpitalu na Klinach.
Ponadto Centrum Leczenia Chorób Tarczycy oferuje także kompleksowy zakres badań diagnostycznych, w tym badania analityczne hormonów tarczycy fT3 i fT4 oraz TSH, przeciwciał anty-TG (przeciwko tyreoglobulinie), anty-TPO (przeciwko peroksydazie tarczycowej) i anty-TSHR (przeciw receptorowi TSH), a także badania ultrasonograficzne tarczycy oraz biopsję tarczycy.
W przypadku, gdy badanie USG wskaże na obecność podejrzanych zmian ogniskowych tarczycy, wykonujemy biopsję, w tym tzw. cienkoigłową, celowaną biopsję aspiracyjną guzków tarczycy (BACC). Za pomocą tego badania można określić charakter zmian w tarczycy: czy są one złośliwe, łagodne, czy podejrzane. Badanie to pomaga również zdiagnozować, czy w tarczycy toczy się proces zapalny, typowy np. dla choroby Hashimoto – mówi dr n. med. Piotr Sołtysiak z Centrum Leczenia Chorób Tarczycy Szpitala na Klinach, ultrasonografista, certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne.
Dr n. med. Piotr Sołtysiak przeprowadza w Centrum pełen profil badań USG oraz biopsję cienkoigłową za pomocą niewielkiego nakłucia pod kontrolą ultrasonografu.
W przypadku wskazań medycznych, w szczególności w przypadku rozpoznania lub podejrzenia nowotworu, pacjenci kierowani są na leczenie operacyjne, którego przeprowadzenie również jest możliwe w Centrum. Operacyjnym leczeniem schorzeń tarczycy w Szpitalu na Klinach zajmuje się prof. dr hab. Marcin Barczyński, specjalista chirurgii onkologicznej i ogólnej, który przeprowadza m.in. zabiegi z zakresu diagnostycznego wycięcia płata tarczycy z guzem, całkowitego wycięcia tarczycy z powodu wola nienowotworowego, wycięcia tarczycy z układem chłonnym szyi z powodu raka oraz wycięcia gruczolaka przytarczycy.
Prof. Barczyński specjalizuje się w metodach małoinwazyjnych z wykorzystaniem techniki kontroli śródoperacyjnej jakości leczenia chirurgicznego w postaci neuromonitoringu nerwów krtaniowych, które minimalizują ryzyko uszkodzenia nerwu krtaniowego wstecznego – najczęstszego powikłania przy klasycznych operacjach tarczycy. Dla lepszego efektu kosmetycznego istnieje też możliwość przeprowadzenia zabiegu innowacyjną metodą endoskopową, polegającą na wycięciu tarczycy z dostępu przez przedsionek jamy ustnej (tzw. TOETVA), również z wykorzystaniem neuromonitoringu nerwów krtaniowych. Dzięki temu po zabiegu nie pozostaje na szyi blizna pooperacyjna a pacjent może szybciej wrócić do normalnego życia.
W Centrum Leczenia Chorób Tarczycy stosowana jest również metoda ModiLite (Echolaser) w zabiegowym ale nieoperacyjnym leczeniu guzków tarczycy. Metoda ModìLite to mikro inwazyjny zabieg, stosowany w zabiegowym leczeniu łagodnych guzków tarczycy, podczas którego wykorzystywane jest ciepło wytwarzane przez źródło laserowe. Zabieg wykonywany jest przezskórnie pod kontrolą USG, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, i umożliwia skuteczne zniszczenie przeważającej części tkanki guza, co w efekcie skutkuje zmniejszeniem jego objętości oraz prowadzi do ustąpienia dolegliwości uciskowych i estetycznych. Zabieg ModìLite jest również alternatywą dla pacjentów z guzkami tarczycy, którzy z uwagi na stan zdrowia lub choroby przewlekłe nie mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu operacyjnego.
W ramach Poradni prowadzona jest również wszechstronna diagnostyka i leczenie pacjentów cierpiących na zaburzenia hormonalne, które stanowią przyczynę ich nadwagi, otyłości, cukrzycy, zaburzeń miesiączkowania, policystycznych jajników czy nadciśnienia tętniczego.
Kompleksowy charakter oferowanych usług, a także opieka wybitnych specjalistów w Centrum Leczenia Chorób Tarczycy Szpitala na Klinach daje gwarancję na uzyskanie kompleksowej pomocy w przypadku już zdiagnozowanych schorzeń układu endokrynnego, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów – na postawienie precyzyjnej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia na najwyższym światowym poziomie.
Źródło: mat. prasowe
Czytaj także: Chirurgia w leczeniu nowotworów