Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla placówek medycznych z całej Polski
20 ośrodków medycznych, 29 umów i ponad 31 mln zł. Przedstawiciele szpitali z całej Polski zebrali się w Ministerstwie Zdrowia, by podpisać umowy na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Nowoczesne mammografy, aparaty HDR do brachyterapii i stacje planowania leczenia – tak wygląda lista zakupów 21 podmiotów medycznych, które spotkały się na podpisaniu umów o dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia na zakup nowoczesnego sprzętu w ramach poprawy jakości usług w diagnostyce i leczeniu chorób onkologicznych.
Większość beneficjentów będzie realizować zadanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pt. „Doposażenie zakładów radioterapii”. Pierwsze umowy z tego projektu zostały podpisane w poniedziałek 26 sierpnia przez Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Józefę Szczurek-Żelazko w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Czytaj więcej: Radioterapia wiązką protonową – rola fizyka medycznego
Wieloletnim priorytetem tego programu jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Szczególnie tam, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Głównym celem w 2019 roku jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR.
Nowoczesne wyposażenie do pracowni radioterapii otrzyma Białystok, Bielsko-Biała, Brzozowa, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Katowice, Kielce, Koszalin, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Szczecin, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra.
Kolejnym zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, na które dziś podpisano umowy, jest „zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy”. Ministerstwo Zdrowia inwestuje w sprzęt do diagnostyki raka piersi i w 2019 roku zaplanowało zakup i wymianę wyeksploatowanych mammografów analogowych, kładąc nacisk na zwiększenie liczby systemów cyfrowych.
Chcemy zapewnić pacjentkom jak najwyższe standardy badań. Wiemy, że najkorzystniejszym kierunkiem jest dążenie do realizacji badań skryningowych właśnie w systemie cyfrowym. Ten system jako jedyny minimalizuje zagrożenie wynikające z promieniowania jonizującego, dlatego chcemy, by tak bezpieczne mammografy pojawiły się w jak największej liczbie szpitali. – mówił wiceminister Sławomir Gadomski.
Nowoczesne mammografy trafią do Gdyni, Olsztyna, Koszalina, Poznania i Warszawy.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Opracowała redakcja dlaszpitali.pl