Radioterapia protonowa – rola fizyka medycznego... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRadioterapia protonowa – rola fizyka medycznego... - dlaszpitali.pl

Radioterapia wiązką protonową – rola fizyka medycznego

radioterapia-protonowa-fizyk-medycznyfot. iStock

Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB) w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w  Krakowie to  pierwszy w Polsce ośrodek, w którym możliwe jest napromienianie zmian nowotworowych protonami. Wiązki protonów z cyklotronu Proteus C-235 o energii do 230 MeV kierowane są do stanowiska radioterapii protonowej nowotworów gałki ocznej lub do jednej z dwóch linii terapeutycznych z  obrotowym ramieniem, tzw. stanowisk gantry. Proces radioterapii protonowej przebiega analogicznie do  teleradioterapii konwencjonalnej, w której stosuje się wiązki fotonowe lub elektronowe. Podstawowa różnica polega na wykorzystaniu odmiennej charakterystyki oddziaływania protonów z  materią. Większość energii protonów przekazywana jest pod koniec ich zasięgu, co  pozwala na  maksymalizację dawki w  zadanym punkcie oraz praktycznie na  wyeliminowanie dawki poza zasięgiem cząstki. Dzięki temu uzyskujemy maksymalną ochronę zdrowych tkanek, co  zmniejsza ryzyko powikłań. Te  właściwości fizyczne protonów oraz specjalistyczny sprzęt dozymetryczny umożliwiają precyzyjne ustalenie głębokości wnikania protonów do  tkanki i  zakresu napromienianej objętości.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp