Nowatorska operacja wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej w UCK UM - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowatorska operacja wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej w UCK UM - dlaszpitali.pl

Nowatorska operacja wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej w UCK UM

opm-dlaszpitali-nowatorska-operacja-wytworzenia-przetoki-tetniczo-zylnej
fot. iStock

Zespół lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonał nowatorską procedurę wytworzenia metodą wewnątrznaczyniową przetoki tętniczo-żylnej. To pierwsze takie rozwiązanie zastosowane w Europie Środkowo-Wschodniej – podała uczelnia.

Jak poinformowano w komunikacie, wytworzenie przetoki wymagało ścisłej współpracy wielospecjalistycznego zespołu złożonego z radiologów, chirurgów, anestezjologów oraz nefrologów z UCK WUM, którzy nowatorski zabieg wykonali 15 lutego. 12 kwietnia przetoka została wykorzystana do przeprowadzenia hemodializy chorego. Pacjent czuje się dobrze.

Przy użyciu wprowadzonych do żyły łokciowej i tętnicy łokciowej dwóch bardzo cienkich, giętkich, magnetycznych cewników zbliżono do siebie naczynia, a następnie przy użyciu energii fal radiowych wytworzono szczelny otwór między nimi. Spowodowało to zwiększony przepływ krwi tętniczej z tętnicy do żyły. Dzięki temu osiągnięto arterializację żył powierzchownych ramienia, co pozwoliło na ich bezpieczną kaniulację i podłączenie do sztucznej nerkitłumaczy prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM.

Dotychczas wytworzenie stałego dostępu naczyniowego do hemodializ wymagało klasycznej chirurgii – przypomniano w komunikacie. Specjaliści oceniają, że nowa metoda może stać się w przyszłości alternatywą dla otwartej operacji chirurgicznej.

W zabiegu uczestniczyli: z II Kliniki Radiologii UCK WUM (kierowanej przez prof. Olgierda Rowińskiego): dr Vadym Matsibora i dr Rafał Maciąg – z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM (kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego): dr Amro Alsharabi, dr Łukasz Wielocha i dr Łukasz Romanowski pod nadzorem prof. Tadeusza Grochowieckiego – z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii (kierowanej przez dr hab. Pawła Andruszkiewicza): dr Adam Makowski.

W operacji udział wziął także światowej sławy specjalista w dziedzinie chirurgii naczyniowej i wewnątrznaczyniowej dr Tobias Steinke z Schön-Klinik w Düsseldorfie. Przeprowadzenie procedury udało się również dzięki pracy średniego personelu medycznego: instrumentariuszek Grażyny Nowakowskiej i Ewy Lewińskiej, pielęgniarza anestetycznego Jana Szymborskiego oraz radiotechnik Jolanty Kubickiej – czytamy w komunikacie.

Zabieg hemodializy został przeprowadzony pod nadzorem dr. n. med. Pawła Żebrowskiego z Katedry i Kliniki Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM i Urszuli Jabłońskiej, specjalistki pielęgniarstwa nefrologicznego, oddziałowej Stacji Dializ Kliniki.

Do czasu zabiegu chory otoczony był ambulatoryjną opieką nefrologiczną dr Małgorzaty Dębowskiej. Obecnie znajduje się pod opieką zespołu Kliniki Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, kierowanego przez prof. Jolantę Małyszko – poinformował WUM.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.