Nowa Klinika Położnictwa i Ginekologii IMiD... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowa Klinika Położnictwa i Ginekologii IMiD... - dlaszpitali.pl

Nowa Klinika Położnictwa i Ginekologii IMiD – raport z inwestycji

klinika-ginekologii-imid

10 listopada 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie rozbudowy Budynku Głównego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, do którego przeniesiono zmodernizowaną Klinikę Położnictwa i Ginekologii.

Od 20 grudnia ubiegłego roku Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie funkcjonuje w nowej, wyremontowanej przestrzeni Budynku Głównego IMiD. Funkcjonalna infrastruktura oraz nowoczesne wyposażenie jednostki pozwalają na świadczenie usług z zakresu ginekologii i położnictwa na najwyższym poziomie oraz na hospitalizację pacjentek w komfortowych warunkach.

Pierwsza siedziba Kliniki

Inicjatorem zorganizowania w ramach IMiD kliniki ginekologiczno-położniczej był jej późniejszy kierownik – prof. Michał Troszyński. W 1975 roku uruchomił on w budynkach sąsiadującego z IMiD Szpitala Wolskiego oddziały ginekologiczne i położnicze. Remont pawilonów Szpitala przeprowadzony w 1992 r. pozwolił na scalenie oddziałów i umiejscowienie Kliniki Położnictwa i Ginekologii w jednym budynku, który jednak wciąż był fizyczną własnością Szpitala Wolskiego. Lokalizacja Kliniki w dalszym ciągu utrudniała realizację opieki medycznej, szczególnie w przypadkach nagłych, wymagających interwencji specjalistów z innych klinik. W takich sytuacjach najczęściej konieczny był transport pacjenta między budynkami, co, mimo niewielkiej odległości, narażało zdrowie i życie noworodków urodzonych przedwcześnie lub ze zdiagnozowanymi wadami.

Idea scalenia Kliniki z IMiD

Plan przeniesienia Kliniki Położnictwa i Ginekologii do budynku, w którym mieści się IMiD, opracowano w latach 2006-2011, gdy placówką kierował Sławomir Janas. Dotychczasowe pomieszczenia Instytutu wymagały jednak gruntownych prac remontowych, aby mogły pomieścić nowe jednostki. W 2011 roku ukończono pierwszy etap przebudowy piwnic i budynków, jednak ze względu na problem z odbiorami technicznymi przeprowadzonych prac mieszczącą się tam izbę przyjęć otwarto dla pacjentów dopiero w 2014 r. Spowolniło to jednocześnie działania mające na celu przystosowanie pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku Instytutu do zlokalizowania w nich Kliniki. Ten etap prac rozpoczęto w 2015 r.

Modernizacja

W ciągu ostatnich dwóch lat cały parter został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby nowej Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Wszystkie pomieszczenia przystosowano do aktualnych standardów oraz wymagań prawnych i sanitarno-higienicznych. Wcześniej oddziały Kliniki składały się z 5-6-osobowych sal ze wspólnym węzłem sanitarnym – obecnie sale są jedno-, dwu- lub trzyosobowe, a każda z nich posiada własne pomieszczenie sanitarne. W 40-łóżkowej Klinice wszystkie przestrzenie zaprojektowano tak, by były nowoczesne i przyjazne pacjentkom, dzięki czemu poród i pobyt w Klinice przebiegają w komfortowych warunkach.

Czytaj także: Modernizacja i projektowanie oddziału neonatologicznego z uwzględnieniem aktualnie dostępnych technologii