Nobel 2024 z medycyny przyznany - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNobel 2024 z medycyny przyznany - dlaszpitali.pl

Nobel 2024 z medycyny przyznany

opm-dlaszpitali-nobel
rys. Niklas Elmehed/x.com/NobelPrize

Znamy laureatów Nagrody Nobla 2024 w dziedzinie medycyny. To Amerykanie Victor Ambros i Gary Ruvkun uhonorowani za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów.

Informacje przechowywane w naszych chromosomach można porównać do instrukcji obsługi wszystkich komórek w naszym ciele. Każda komórka zawiera te same chromosomy, więc dokładnie ten sam zestaw genów i instrukcji. Jednak różne typy komórek, np. komórki mięśniowe i nerwowe, mają bardzo różne cechy. Jak powstają te różnice? Odpowiedź leży w regulacji genów (…). Victor Ambros i Gary Ruvkun zainteresowali się tym, jak rozwijają się różne typy komórek. Odkryli mikroRNA, nową klasę maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów. Ich przełomowe odkrycie ujawniło zupełnie nową zasadę regulacji genów, która okazała się niezbędna dla organizmów wielokomórkowych, w tym dla ludzi. Obecnie wiadomo, że ludzki genom koduje ponad tysiąc mikroRNA, a te okazują się być fundamentalne dla rozwoju i funkcjonowania organizmówpoinformował komitet noblowski.

Więcej o Amerykanach i ich odkryciu dowiecie się stąd. Naukowcy otrzymają w nagrodę 11 mln szwedzkich koron, czyli ponad 1 mln dolarów do podziału, a także złote medale z podobizną Alfreda Nobla oraz kaligrafowane dyplomy.

Nobel z medycyny to pierwsza przyznana w tym roku nagroda. 8 października poznamy nazwisko laureata (lub laureatów) z fizyki, 9 października z chemii. 10 października dowiemy się, kto otrzyma literacką, a 11 – pokojową Nagrodę Nobla. Natomiast 14 października przyznany zostanie tzw. ekonomiczny Nobel. Ceremonia wręczenia wszystkich tegorocznych nagród odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

Źródło: nobelprize.org

Czytaj także: Prof. Richard Mainwaring z wizytą w Katowicach