NIPIP: wycena świadczeń pielęgniarek i położnych nie nadąża za inflacją - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

NIPIP: wycena świadczeń pielęgniarek i położnych nie nadąża za inflacją

opm-dlaszpitali-NIPIP-wycena-swiadczen-pielegniarek-i-poloznych-nie-nadaza-za-inflacja
fot. iStock

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ od 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowa, zwiększona o 4,5%, roczna stawka kapitacyjna oraz cena jednostkowa jednostek rozliczeniowych za realizację świadczeń pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, położnej podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarki szkolnej.

Pomimo utrzymywania stanu epidemii i podwyższonego reżimu sanitarnego – zwiększającego koszty realizacji świadczeń zdrowotnych, od 1 kwietnia 2022 r. NFZ zaprzestał wypłacania dodatkowej opłaty ryczałtowej za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych w reżimie sanitarnym uwzględniającym stan epidemii, która wynosiła 3% wartości świadczenia.

W związku z powyższym, rzeczywisty wzrost stawki kapitacyjnej wyniesie jedynie 1,5% – znacznie poniżej inflacji na rynku usług medycznych, wynoszącej już ponad 10%.

NRPiP zwraca się do Ministra Zdrowia o zwiększenie ww. stawki oraz podwyższenie współczynników odpowiednich dla właściwej grupy wiekowej świadczeniobiorcy oraz wprowadzenie dodatkowych grup wiekowych:

  • osoby w wieku od 7. do 39. roku życia – współczynnik 1,0;
  • osoby w wieku od 40. do 65. roku życia – współczynnik 1,2;
  • osoby w wieku od 66. do 75. roku życia – współczynnik 2,7;
  • osoby w wieku powyżej 75. roku życia – współczynnik 3,1.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przypomina, że pielęgniarki i położne POZ nadal udzielają świadczeń zdrowotnych pacjentom z COVID-19, co nie znajduję odzwierciedlenia w dodatkowym wzroście finansowania.

Źródło: nipip.pl

Czytaj też: KOS-BAR – pilotażowy program leczenia otyłości

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy