NIK kontroluje dodatki covidowe dla medyków - dlaszpitali.pl

NIK kontroluje dodatki covidowe dla medyków

opm-dlaszpitali-dodatki-covidowe-nik
fot. iStock

Najwyższa Izba Kontroli wszczęła doraźną kontrolę przyznawania świadczeń dodatkowych personelowi medycznemu uczestniczącemu w diagnozowaniu, a także udzielaniu świadczeń zdrowotnych pacjentom z podejrzeniem i zakażeniem wirusem COVID-19.

Kontrola NIK objęła trzy placówki lecznicze z województwa zachodniopomorskiego oraz tamtejszy oddział NFZ.

Co podlega ocenie NIK

Ocenie NIK podlegają głównie dwie kwestie: prawidłowość ustalenia grupy uprawnionych do otrzymania dodatkowego świadczenia i ustalenia wysokości przyznanego świadczenia.

Jak przypomina Izba w materiałach zamieszczonych na swojej stronie – do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia określonym grupom personelu medycznego prezesa NFZ zobowiązał jeszcze w 2020 roku minister zdrowia.

Panują niedociągnięcia

Według informacji NIK analiza przedkontrolna wykazała, że dyrektorzy niektórych podmiotów leczniczych wskazują do rozliczenia dodatkowego świadczenia większość zatrudnionego personelu medycznego, nawet w przypadku minimalnej liczby pacjentów przyjętych do szpitala z podejrzeniem lub zakażeniem COVID-19. Natomiast w innych podmiotach leczniczych dodatkowe środki finansowe otrzymuje z opóźnieniem bądź nie otrzymuje się ich wcale.

NIK zakończy kontrolować placówki we wrześniu

Kontrola NIK ma się zakończyć pod koniec trzeciego kwartału br. Obejmie dwa lata, w tym cały 2020 rok oraz pierwsze półrocze 2021 roku. Kontrolerzy NIK ocenią ponadto, czy określone przez ministra zdrowia warunki przyznania dodatkowego świadczenia nie skutkowały naruszaniem zasad dokonywania wydatków ze środków publicznych.

Czytaj też: Powikłania po COVID-19. Co wiedzą o nich Polacy?

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.